O nas
Kontakt

Najnowsza załoga SpaceX pomyślnie zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Laura Kowalczyk

Najnowsza załoga SpaceX pomyślnie zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

W niedzielę najnowsza misja załogi 7 SpaceX pomyślnie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie statku kosmicznego Dragon Endurance znajdowało się czterech astronautów reprezentujących cztery różne kraje.

Transmisja na żywo z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral NASA potwierdziła pomyślne przybycie najnowszej misji załogi 7 na pokład orbitującego laboratorium. Po wystartowaniu wczesnym rankiem w sobotę NASA potwierdziła, że ​​podróż na ISS trwała około 30 godzin.

Misją Crew-7, siódmą załogową misją na ISS prowadzoną przez NASA i SpaceX, dowodzą astronautka Jasmin Moghbeli, wybrana przez NASA w 2017 r., oraz Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który jest pierwszym duńskim astronautą w historii historia.

Ponadto na pokładzie byli astronauci Satoshi Furukawa z japońskiej JAXA i Konstantin Borisov z rosyjskiego Roscosmos.

Rozpoczną sześciomiesięczny pobyt w kosmosie i mają przeprowadzić około 30 eksperymentów naukowych.

Załoga-7 dołączy do załogi ISS Expedition 69, składającej się z astronautów NASA Stephena Bowena, Woody’ego Hoburga i Franka Rubio, a także astronauty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultana Alneyadiego i kosmonautów Roskosmosu Siergieja Prokopiewa, Dmitrija Petelina i Andreya Fedyaeva.

Obecnie na stacji przebywa 11 członków załogi. Jednak członkowie Załogi 6 (Bowen, Hoburg, Alneyadi i Fedyaev) mają powrócić na Ziemię za kilka dni.