O nas
Kontakt

W wyniku epidemii choroby legionistów w Rzeszowie zginęło jedenaście osób

Laura Kowalczyk

W wyniku epidemii choroby legionistów w Rzeszowie zginęło jedenaście osób

W Rzeszowie, przy granicy z Ukrainą, w wyniku wybuchu choroby legionistów zginęło już 11 osób.

W wyniku wybuchu choroby legionistów w mieście w południowo-wschodniej Polsce zmarło już jedenaście osób.

Lokalne władze ds. zdrowia podały w poniedziałek zaktualizowaną liczbę ofiar śmiertelnych w związku z wybuchem choroby w Rzeszowie, który leży na granicy z Ukrainą.

Zmarli byli w wieku od 64 do 95 lat i wszyscy cierpieli na inne choroby przewlekłe.

Legionella to bakteria, która rozwija się w instalacjach ciepłej wody. Według NHS w Wielkiej Brytanii do zakażenia dochodzi zwykle w miejscach takich jak hotele, szpitale czy biura, gdzie bakterie przedostały się do wodociągu.

Może być przenoszony przez takie elementy, jak systemy klimatyzacji, nawilżacze, baseny spa, wanny z hydromasażem oraz krany i prysznice, które nie są często używane. Powoduje poważne problemy z oddychaniem, a leczenie często wymaga dożylnego podawania antybiotyków i podawania tlenu przez maskę twarzową lub maszynę.

„Potwierdziliśmy 144 przypadki (zakażenia) i jedenaście przypadków śmiertelnych” – powiedział reporterom wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor.

„Szukamy źródła skażenia. W tej chwili rozważa się możliwość skażenia sieci wodociągowej ciepłej i zimnej” – dodał.

Według wstępnych wyników badań, w połowie z pierwszych 18 zbadanych próbek wody potwierdzono obecność bakterii Legionella na różnym poziomie.

W sumie pobrano 105 próbek.

„Nie pozwala to jeszcze na stwierdzenie, że źródłem skażenia jest sieć wodociągowa. Decydujące będą najbliższe dni” – powiedział inspektor sanitarny.

W weekend władze Rzeszowa, miasta liczącego około 200 tys. mieszkańców, przeprowadziły dodatkowe prace dezynfekcyjne w całej sieci.