O nas
Kontakt

Nie płaczcie za Milei w Argentynie: Peso spada po tym, jak populiści zdobyli pierwsze miejsce w sondażach prawyborów

Laura Kowalczyk

Nie płaczcie za Milei w Argentynie: Peso spada po tym, jak populiści zdobyli pierwsze miejsce w sondażach prawyborów

Populista Javier Milei wygrał prawybory prezydenckie w Argentynie, wywołując zamieszanie na rynkach finansowych.

Peso argentyńskie spadło w tym tygodniu po tym, jak anty-establishmentowy kandydat, który podziwia byłego prezydenta Donalda Trumpa, zajął pierwsze miejsce w prawyborach, które pomogą wyłonić następnego prezydenta kraju.

Javier Milei wstrząsnął politycznym establishmentem Argentyny, otrzymując największą liczbę prawyborów na kandydatów na prezydenta w październikowych wyborach powszechnych, które miały zadecydować, kto przewodzi narodowi dotkniętemu problemami gospodarczymi.

52-letnia Milei chce zastąpić peso dolarem i mówi, że Bank Centralny Argentyny powinien zostać zlikwidowany. Powiedział, że zmiana klimatu to kłamstwo i scharakteryzował edukację seksualną jako sztuczkę mającą na celu zniszczenie rodziny. Powiedział też, że sprzedaż ludzkich narządów powinna być legalna.

Posiadanie broni jest w Argentynie poważnie ograniczone. Według programu wyborczego jego partii Milei proponuje „deregulację legalnego rynku” broni oraz „ochronę jej zgodnego z prawem i odpowiedzialnego użycia przez obywateli”.

Rząd Argentyny podjął decyzję o dewaluacji lokalnej waluty o 20% wczesnym rankiem w poniedziałek po zaskakujących niedzielnych wynikach. Od dziesięciu lat w Argentynie dwie główne koalicje polityczne wymieniają władzę. Jest to obecnie kolejny kraj, w którym wyborcy wybrali kandydata z zewnątrz, aby wyrazić swój gniew wobec status quo.

Christopher Sabatini, starszy pracownik naukowy w Chatham House w Londynie, powiedział TylkoGliwice, że popularność Javiera Milei jest symptomem poczucia politycznego złego samopoczucia wśród wyborców w wielu krajach.

Powiedział: „Istnieje poczucie, że nie doszło do żadnej odnowy politycznej, że politycy są nieobliczalni. Ale jest też przyczyną głębokiej niepewności gospodarczej. Kiedy ludzie nie ufają swoim politykom, kiedy nie ufają swoim instytucjom, szukają skrajnych odpowiedzi poza systemem”.

Operatorzy nerwowo obserwowali poniedziałek, gdy wartość peso również spadła na rynku równoległym, czyli niebieskim, spadając wczesnym popołudniem o 12%.

Milei powiedział, że rząd próbuje zrzucić winę na deprecjację waluty na jego zwycięstwo.

„Jedną z rzeczy, które rząd próbuje przekazać, jest to, że dewaluacja i wszystkie inne rzeczy są naszą winą” – powiedziała Milei w poniedziałkowym wywiadzie dla telewizji kablowej LN+.

Spadek wartości peso oznacza, że ​​i tak już wysoka inflacja przyspieszy, sprawiając, że zwykłym ludziom dotarcie do końca miesiąca będzie jeszcze trudniejsze.

„Im bardziej dolar rośnie, tym droższe stają się rzeczy” – powiedziała w poniedziałek rano Marta Gisela Barrera, 29-letnia miejska firma zajmująca się recyklingiem, która ma problemy z zakupem wystarczającej ilości żywności dla czwórki swoich dzieci. – Już nie wiem, co się stanie.

Argentyna wymaga, aby obywatele głosowali, co wiąże się z symboliczną karą finansową za niegłosowanie, a 69% z 35 milionów wyborców w kraju poszło do urn, wybierając kandydatów na stanowiska od radnego lokalnego po prezydenta. Oznaczało to najniższy udział w prawyborach prezydenckich od czasu wprowadzenia obecnego systemu w 2009 roku.

Główne partie rywalizowały w wyścigu o nominację na kandydata na prezydenta. Milei była bezkonkurencyjna i zdobyła o kilka punktów więcej niż kandydaci partii, które zdominowały argentyńską politykę.

Po tym, jak radził sobie znacznie lepiej, niż oczekiwano, początkujący kandydat z długimi bakami i kudłatymi włosami, który zyskał rozgłos i rzeszę fanów niczym gwiazda rocka dzięki gniewnym tyradom na „kastę polityczną”, jest teraz prawdziwym kandydatem na prezydenta.

„Mieliśmy 40 lat niepowodzeń. Nie mówcie mi, że tym razem będzie inaczej. Główny problem polega na tym, że rozwiązanie problemu leży w rękach tego samego problemu, czyli polityków” – powiedziała Milei w Wywiad LN+.

W Brazylii Jair Bolsonaro był prezydentem w latach 2019–2022 i miał podobną orientację antylewicową i antysprawiedliwą społeczną. Prawicowi populiści również wkraczają z przesłaniem surowym wobec przestępczości, zwłaszcza w Salwadorze, gdzie popularność prezydenta Nayiba Bukele wzrosła w wyniku rozprawy z gangami, która doprowadziła do łamania praw człowieka.

Jeśli miałby wygrać, „moimi sojusznikami byłyby Stany Zjednoczone i Izrael” – powiedział Millei, dodając, że, podążając śladami Trumpa, przeniesie ambasadę Argentyny w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Według oficjalnych wyników, w przypadku około 97% lokali wyborczych Milei uzyskała około 30% wszystkich głosów. Kandydaci głównej koalicji opozycji United for Change mieli 28%, a rządzącej koalicji Unii dla Ojczyzny 27%.

Aby wygrać w głosowaniu w ciągu dwóch miesięcy, Milei musiałby zwiększyć swój udział w głosach w całym kraju o 15%, co stanowi dużą przeszkodę nawet w kraju, w którym wyborcy faworyzują kandydatów, których uważają za zwycięzców.

Jeśli jeden z kandydatów nie uzyska 45% głosów, będzie potrzebował 40% i 10-punktowej przewagi nad kandydatem z drugiego miejsca. W przeciwnym razie wyścig zakończy się listopadową drugą turą pomiędzy pierwszą dwójką.

Świętując w swojej siedzibie wyborczej, Milei obiecał „położyć kres pasożytniczej, skorumpowanej i bezużytecznej kascie politycznej, która istnieje w tym kraju”.

„Dzisiaj zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku odbudowy Argentyny” – powiedział. „Inna Argentyna jest niemożliwa z tymi samymi ludźmi co zawsze”.

W poniedziałek w Buenos Aires zwolennicy Milei wydawali się najbardziej podekscytowani pojawieniem się kogoś nowego na scenie.

„Zawsze kończy się to tym, że wracamy do drugiej strony, potem ta druga i ten cykl utrzymuje nas w tej samej sytuacji” – powiedziała Clara Costa, 54-letnia asystentka administracyjna.

Milei jest posłanką izby niższej Kongresu Argentyny od 2021 roku.

Argentyna zmaga się z roczną inflacją przekraczającą 100%, rosnącym ubóstwem i szybko tracącą na wartości walutą, a Milei po raz pierwszy zyskała szersze poparcie, wzywając kraj do zastąpienia peso dolarem amerykańskim.

Milei potrzebowałaby wsparcia Kongresu, a to byłoby wysoce nieprawdopodobne. W rezultacie zapowiedział, że będzie nalegał na zorganizowanie w tej sprawie referendum lub niewiążącego głosowania powszechnego, choć nie jest również jasne, czy byłby w stanie to przeforsować bez wsparcia prawodawców.

Zapytany o głosowanie w Argentynie prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador stwierdził, że inflacja i kryzysy gospodarcze „zawsze służą prawicy i konserwatyzmowi, co poniekąd dzieje się w Argentynie” i nawiązał do przypadku Hitlera. Natychmiast dał do zrozumienia, że ​​nie dokonuje bezpośredniego porównania między nimi, ale stwierdził, że „ważne jest, aby pamiętać”, że „inflacja faktycznie pomogła” Hitlerowi w dojściu do władzy.

Syn prawodawcy Bolsonaro, Eduardo Bolsonaro, pochwalił wyniki, opisując je w mediach społecznościowych jako „doskonały początek tego, co może być prawdziwą zmianą, której potrzebuje Argentyna”. Na kilka dni przed prawyborami były prezydent Bolsonaro opublikował krótki film, w którym życzy Milei powodzenia w wyborach.

Główna koalicja opozycyjna, United for Change, przesunęła się bardziej na prawicę, gdy była minister bezpieczeństwa Patricia Bullrich, dla której zwalczanie przestępczości stał się centralnym elementem swojej kampanii, z łatwością pokonała bardziej centrowego rywala.

W aktualnie rządzącej koalicji Unii dla Ojczyzny kandydat bardziej przyjazny biznesowi – minister gospodarki Sergio Massa – z łatwością pokonał lewicowego kandydata, ale mimo to został ogólnie pobity przez wyborców sfrustrowanych złym stanem gospodarki, zajmując trzecie miejsce w wyborach Suma głosów.

W siedzibie wyborczej Milei przywódcy partii byli zachwyceni, podczas gdy ludzie świętowali na zewnątrz, wyrażając optymizm, że poparcie dla ich kandydata wzrośnie dopiero w okresie poprzedzającym październik.