O nas
Kontakt

„Nie zostawiaj niczego przypadkowi”: astronauci przygotowują się na przybycie Boeinga Starliner na stację kosmiczną

Laura Kowalczyk

Boeing

Boeing ma rozpocząć w przyszłym tygodniu pierwszą w swojej historii misję załogową.

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przygotowują się na powitanie pierwszego załogowego lotu Boeinga.

Misja, znana jako Crew Flight Test, ma wystartować w przyszły poniedziałek.

Na pokładzie kapsuły Starliner Boeinga będą astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams, którzy spędzą na stacji kosmicznej około 10 dni.

Astronauci SpaceX Crew-8, Michael Barratt, Jeanette Epps, Matthew Dominick i Alexander Grebenkin, będą nadzorować przybycie nowej rakiety zamówionej przez NASA.

„Przybycie zupełnie nowego pojazdu, pierwszy załogowy lot statku kosmicznego nowej generacji to naprawdę wielka sprawa. Nie pozostawia się niczego przypadkowi” – ​​powiedział Barratt.

Barratt powiedział, że załoga omówi każdy szczegół podejścia do miejsca spotkania, dokowania i „każdy zakątek możliwości, którym musimy się przyjrzeć”.

„W zasadzie te same procedury i środki ostrożności, które zastosowalibyśmy w przypadku każdego pojazdu, z wyjątkiem tego, że podekscytowanie nieco wzrasta, ponieważ jest to zupełnie nowy pojazd” – dodał Barratt.

Załoga przeniosła już kapsułę Dragon o nazwie Endeavour, aby zrobić miejsce dla statku kosmicznego Starliner Boeinga.

Endeavour oddokował od skierowanego do przodu portu modułu Harmony stacji, gdzie wyląduje nowa kapsuła Starliner, a następnie w czwartek autonomicznie zadokował do skierowanego w przestrzeń portu Harmony.

Agencja podała w ogłoszeniu, że NASA przeniosła wcześniej załogowe kapsuły Dragon na misje Crew-1, Crew-2 i Crew-6.

Crew-8 to ósma operacyjna misja załogowa, którą SpaceX wykonał dla NASA. Przybyli na ISS w marcu i pozostaną do września.

Astronauci NASA Michael Barratt i Jeanette Epps z SpaceX Crew-8.

„Zapierające dech w piersiach” widoki z ISS

Jeanette Epps mówi, że była pod wrażeniem unoszenia się na stacji kosmicznej i „zapierających dech w piersiach” widoków Ziemi.

„Wiele rzeczy mnie zachwyciło… Tylko poczucie nieważkości w przestrzeni, to całe uczucie” – powiedział Epps.

„Ale największą rzeczą dla mnie było zobaczenie planety z tego punktu obserwacyjnego. To absolutnie zapiera dech w piersiach, a jego piękno, jego położenie w przestrzeni, otaczająca go czerń, to wszystko sprawia, że ​​wzdychasz i po prostu mówisz: „Wow, to nasz dom i nie ma nic w pobliżu”. Dlatego naprawdę musimy dbać o naszą planetę” – dodała.

Epps, była inżynier Ford Motor i oficer wywiadu technicznego CIA, jest drugą czarnoskórą kobietą przydzieloną do misji na długiej stacji.

Przed lotem powiedziała, że ​​jest szczególnie dumna z tego, że jest wzorem do naśladowania dla czarnych dziewcząt, pokazując, że lot kosmiczny „jest dla nich opcją, a nie tylko dla innych ludzi”.

Barratt, 65-letni lekarz wykonujący swoją trzecią misję, jest najstarszym pełnoetatowym astronautą, który latał w kosmos. Mówi, że podczas obecnej misji szybciej się zaadaptował.

„Mimo że między lotami było 11 lub 12 lat przerwy, ile z tego to strategie poznawcze w porównaniu z tym, co ciało wrodzono zapamiętuje?” powiedział Barratt.

„To podlega dyskusji, nie jestem pewien, ale bardzo szybko poczułem się tutaj bardzo dobrze, radząc sobie zarówno z płynną zmianą, jak i niektórymi innymi zmianami, a także będąc w stanie poruszać się w trzech wymiarach i radzić sobie bez utraty rzeczy, ” on dodał.

„Powiedziałbym więc, że niezależnie od tego, jaki wpływ miał wiek, rzeczywiście dostosowałem się szybciej, ponieważ to był mój trzeci lot kosmiczny”.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.