O nas
Kontakt

Skrajnie prawicowa Partia Finów usuwa posła z grupy w związku z aresztowaniem w klubie nocnym w Helsinkach

Laura Kowalczyk

A person walks past Finland

Poseł Timo Vornanen argumentował, że funkcja funkcjonariusza policji, którą pełnił przez ponad dwie dekady przed wyborem do parlamentu, pozwoliła mu na noszenie broni w miejscach publicznych.

Przywódcy Partii Finów jednomyślnie podjęli decyzję o wykluczeniu posła Timo Vornanena z grupy parlamentarnej tej partii po tym, jak został aresztowany w związku z podejrzeniem udziału w strzelaninie przed barem karaoke w Helsinkach w ubiegły piątek rano.

„Z mojej strony mogę powiedzieć, że jeśli poseł Partii Finów porusza się po Helsinkach pod wpływem alkoholu… i strzela z broni, oznacza to (a) brak zaufania” – powiedziała w czwartek po południu przywódca Partii Finów Riikka Purra o godz. konferencji prasowej, na której ogłoszono tę decyzję.

„Zaufanie jest niezbędne w polityce i albo je się posiada, albo nie. W ten sposób podjęliśmy tę decyzję” – dodała przewodnicząca grupy parlamentarnej skrajnie prawicowej partii Jani Mäkelä.

Według policji, podejrzana strzelanina rozpoczęła się około 4 rano czasu lokalnego w klubie nocnym Ihku w centrum Helsinek.

Do zdarzenia doszło, gdy Vornanen i inna grupa ludzi wdali się w kłótnię, której kulminacją było wyciągnięcie pistoletu, wycelowanie w obecnych i oddanie strzału w ziemię.

Władze oświadczyły, że dysponują nagraniem zdarzenia z monitoringu. Vornanen jest obecnie objęty dochodzeniem w związku z naruszeniem posiadania broni, nielegalnym grożeniem innej osobie i usiłowaniem napaści z użyciem siły.

Vornanen argumentował, że funkcja funkcjonariusza policji, którą pełnił przez ponad dwie dekady przed wyborem do parlamentu w 2023 r., pozwoliła mu na noszenie broni w miejscach publicznych.

W reakcji na usunięcie swojej grupy parlamentarnej Vornanen powiedział, że utworzy własną grupę i „nadal będzie posłem”.

„Wobec braku decyzji sądu uważam, że nie ma podstawy prawnej do mojej rezygnacji lub usunięcia z parlamentu” – stwierdził w czwartkowym oświadczeniu.

Vornanen jest posłem pierwszej kadencji w 200-osobowym parlamencie, pochodzącym z miasta Joensuu we wschodniej Finlandii.

Partia Finów, która w wyborach parlamentarnych w 2023 r. zdobyła około 20% głosów, wchodzi w skład koalicji rządzącej wraz z Partią Koalicji Narodowej (lub Kok), chadekami i Szwedzką Partią Ludową Finlandii.