O nas
Kontakt

Niemiecki sąd skazał Rosjanina za spisek mający na celu zamordowanie czeczeńskiego dysydenta

Laura Kowalczyk

Niemiecki sąd skazał Rosjanina za spisek mający na celu zamordowanie czeczeńskiego dysydenta

Podejrzewa się, że udaremniony plan zabójstwa został zainicjowany na szczycie elity władzy Czeczenii

Niemiecki sąd skazał Rosjanina na 10 lat więzienia za przygotowanie zamachu na dysydenta na rozkaz prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Zgodnie z niemiecką procedurą prawną mężczyzna, nazwany jedynie Valid D., został uznany przez sąd w Monachium za winnego złożenia oświadczenia o gotowości do popełnienia morderstwa oraz „poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu”.

Trwający od czerwca proces jest oskarżony o zdobycie broni, która miała zostać użyta do popełnienia przestępstwa oraz o szpiegostwo na zamierzony cel na podstawie polecenia członka czeczeńskiego aparatu bezpieczeństwa w pierwszej połowie 2020 roku.

Według prokuratury zabójstwa miała dokonać inna osoba.

Niemiecki sąd nie ujawnił tożsamości czeczeńskiego dysydenta, który miał zostać zamordowany, wskazał jednak, że morderstwo miało na celu „uciszenie brata” przeciwnika krytycznego wobec reżimu Kadyrowa, który w mediach społecznościowych angażował się na rzecz niepodległej Czeczenii .

Według doniesień niemieckich mediów w chwili ogłoszenia aresztowania w kwietniu 2021 r. oskarżony miał zamiar zaatakować Mokhmada Abdourachmanowa, Czeczena, który od 2017 r. przebywa wraz z rodziną na uchodźstwie w Niemczech.

Brat Abdourakhmanowa, Toumso, bloger i krytyk autorytarnego reżimu Kadyrowa, sam był celem usiłowania morderstwa w Szwecji w 2020 r.

Ujawnienie spisku jeszcze bardziej zatruło stosunki między Niemcami a Rosją, w miarę jak napięcia geopolityczne otaczają wojnę na Ukrainie i ujawnia się coraz więcej przypadków szpiegostwa przypisywanych Moskwie.

W grudniu niemieckie sądy skazał Rosjanina na dożywocie za zabójstwo w Berlinie w 2019 roku czeczeńskiego przeciwnika narodowości gruzińskiej. Sąd stwierdził, że morderstwo zostało bezpośrednio zlecone przez władze rosyjskie.