O nas
Kontakt

Norweska linia wycieczkowa opuszcza Wenecję: gdzie zamiast tego będą zatrzymywać się statki?

Laura Kowalczyk

In this file photo, a cruise ship passes by St. Mark

Oto historyczne miasta, w których w tym roku zamiast Wenecji mogą znaleźć się pasażerowie rejsów wycieczkowych.

Wiodąca linia wycieczkowa wykreśliła kultową Wenecję z tras w latach 2024 i 2025, ponieważ ten włoski kierunek w dalszym ciągu ogranicza liczbę turystów.

Norweska linia wycieczkowa ogłosiła tę decyzję po tym, jak Wenecja uznała swoje drogi wodne za „zabytek narodowy” i zakazała kotwiczenia dużym statkom wycieczkowym w historycznym centrum miasta.

Norweg wraz z innymi przewoźnikami przewozi gości do miasta znacznie mniejszymi łodziami przetargowymi, ale teraz twierdzą, że nawet taki kompromis nie jest już opłacalny.

W rozmowie z TylkoGliwice Travel rzecznik wyjaśnił tę decyzję: „Chociaż dołożyliśmy wszelkich starań, aby utrzymać te połączenia do Wenecji, przebieg przetargu i ogólne doświadczenie, jakie zapewnia to naszym gościom, odbiegają od standardów, które zamierzamy zapewnić”.

Wenecja została zmuszona zakazać rejsów ze swojego centrum w 2021 r. po uszkodzeniu laguny, a UNESCO zagroziło umieszczeniem miasta na liście zagrożonych, chyba że zakazuje pływania statkom.

Eksperci twierdzą, że te duże łodzie powodują zanieczyszczenie i niszczenie fundamentów miasta, które już i tak cierpi z powodu regularnych powodzi.

W momencie wprowadzenia zakazu wiele przedsiębiorstw wycieczkowych popierało tę decyzję. Międzynarodowe Stowarzyszenie Linii Rejsowych (CLIA) stwierdziło, że „od wielu lat wspiera nowe podejście”, nazywając je „ważnym krokiem naprzód”.

Na tym zdjęciu w pliku statek wycieczkowy Costa Deliziosa przepływa obok Placu Świętego Marka, widocznego w tle po prawej stronie, w Wenecji we Włoszech
Na tym zdjęciu w pliku statek wycieczkowy Costa Deliziosa przepływa obok Placu Świętego Marka, widocznego w tle po prawej stronie, w Wenecji we Włoszech

Dokąd pojadą pasażerowie lotu Norwegiem zamiast do Wenecji?

Niektóre linie wycieczkowe znalazły sposób na obejście zakazu, aby zabrać gości do Wenecji, jak na przykład MSC Cruises, który zatrzymuje się w Margherze, po drugiej stronie wody od miasta. Inni zatrzymują się w Trieście lub Rawennie – w obu przypadkach co najmniej dwie godziny drogi od „pływającego miasta”.

Tymczasem władze weneckie kontynuują wieloletnie wysiłki mające na celu ograniczenie nadmiernej turystyki.

W tym roku Wenecja wprowadzi od wiosny opłatę turystyczną dla turystów jednodniowych, a tego lata podejmie próbę ograniczenia wielkości grup wycieczkowych.

Od 2025 roku Norweg zastąpi przystanki w Wenecji dniem na morzu lub w innym porcie – decyzja jeszcze nie została ustalona.

Jednak w tym roku pasażerowie rejsów wycieczkowych zastąpią to miasto Rawenną we Włoszech, Rijeką i Zadarem w Chorwacji lub Koperem w Słowenii.

Oto, co warto wiedzieć o tych destynacjach.

Co można robić w Rawennie we Włoszech?

Około dwóch i pół godziny na południe od Wenecji Rawenna jest stolicą prowincji Rawenna, w regionie Emilia-Romania w północnych Włoszech.

Choć nie jest tak znane jak inne włoskie miasta, z pewnością ma bogatą historię.

Od początku V wieku było trzykrotnie stolicą: w ostatnich chwilach zachodniego imperium rzymskiego, za panowania Gotów pod rządami Teodoryka, a następnie ponownie pod panowaniem bizantyjskim.

Jego historyczne znaczenie przetrwało do dziś, a miasto może poszczycić się ośmioma zabytkami, które zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Rawenna jest także miejscem spoczynku „ojca języka włoskiego” Dantego Alighieri, który zmarł tam w 1321 roku.

Wybierz się na obrzeża miasta, a na wybrzeżu znajdziesz dziewięć nadmorskich miasteczek, a także kanały – podobne do tych w Wenecji – a także lasy sosnowe.

Jedno z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia w Rawennie we Włoszech
Jedno z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia w Rawennie we Włoszech

Rejsy mają uprzywilejowany dostęp do Rijeki w Chorwacji

Za Włochami, trzy godziny drogi stąd, znajduje się Rijeka, trzecie co do wielkości miasto w Chorwacji po Zagrzebiu i Splicie. Chociaż może nie są tak znane jak te dwie ikony podróży, jest ku temu powód.

Do Rijeki bardzo trudno dostać się drogą lotniczą poza sezonem turystycznym, a częste loty odbywają się tylko od maja do października.

Oznacza to, że pasażerowie statków wycieczkowych będą mieli przywilej zobaczenia miejsca docelowego, które jest stosunkowo mało uczęszczane.

Niemniej jednak Rijeka była pierwszym chorwackim miastem, które w 2020 roku otrzymało prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Od tego czasu wzbogaca swoje dziedzictwo historyczne szeregiem programów kulturalnych, których celem jest przyciągnięcie turystów z całej Europy.

Turysta podziwia piękno Rijeki w Chorwacji
Turysta podziwia piękno Rijeki w Chorwacji

Zachowaj spokój w Zadarze w Chorwacji

Dalej na południe w Chorwacji znajduje się Zadar, najstarsze nieprzerwanie zamieszkane miasto w całym kraju. Położone na brzegu Morza Adriatyckiego, często okrzyknięte jest jednym z „najfajniejszych” miejsc do odwiedzenia w regionie.

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przystanków podczas wycieczki po Chorwacji, dlatego prawdopodobnie nie odniesie tak dużych korzyści, jak Rijeka z nowego rozkładu jazdy Norwega.

Jednakże naród bałkański spotkał się z krytyką, odkąd w zeszłym roku przeszedł na euro, a niektórzy turyści twierdzą, że czują się wycenieni w porównaniu z krajem, w którym wcześniej był przystępny cenowo, więc Chorwacja może być wdzięczna za zwiększoną liczbę gości przywożonych łodzią.

Zamień Wenecję na Koper w Słowenii

Po drugiej stronie granicy z Triestem Koper jest piątym co do wielkości miastem w Słowenii i jednocześnie największym miastem nadmorskim.

Będąc tak blisko Włoch, możesz nie być zaskoczony informacją, że Koper jest oficjalnie dwujęzyczny, a jego językami urzędowymi są zarówno słoweński, jak i włoski.

Widok na budynki przypominające Wenecję w Koper w Słowenii
Widok na budynki przypominające Wenecję w Koper w Słowenii

Chociaż nie jest tak dobrze znane jak inne miejsca w Słowenii, od dawna jest przystankiem wielu śródziemnomorskich linii wycieczkowych.

Pod względem architektonicznym jest dość podobna do Wenecji, z obowiązkowymi do zobaczenia XV-wiecznym Pałacem Pretorianów i loggią w stylu weneckiego gotyku, a także XII-wiecznym kościołem Carmine Rotunda i katedrą św. Nazariusza, która szczyci się XIV-wieczną katedrą wiekowa wieża.