O nas
Kontakt

Nowy satelita klimatyczny NASA zaoferuje „bezprecedensowy widok” na naszą nagrzewającą się planetę

Laura Kowalczyk

A SpaceX Falcon 9 rocket on NASA

Dzięki widzeniu 200 kolorów satelita wystrzelony przez SpaceX może lepiej przewidywać, kiedy nastąpią szkodliwe zakwity glonów i huragany.

Satelita zdolny do rejestrowania oceanów i atmosfery świata z nigdy wcześniej nie widzianymi szczegółami wystartował dziś rano.

Najnowszy satelita klimatyczny NASA, znany jako PACE, został wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX z Florydy i teraz spędzi co najmniej trzy lata na badaniu oceanów z wysokości 676 kilometrów (420 mil).

Jego uruchomienie nastąpiło po tym, jak unijni klimatolodzy potwierdzili, że globalne ocieplenie po raz pierwszy w ciągu całego roku przekroczyło 1,5°C.

„Dzięki temu nowemu nabytkowi we flocie satelitów NASA obserwujących Ziemię, PACE pomoże nam dowiedzieć się, jak nigdy dotąd, w jaki sposób cząstki w naszej atmosferze i oceanach mogą identyfikować kluczowe czynniki wpływające na globalne ocieplenie” – mówi administrator NASA Bill Nelson.

„Takie misje wspierają program klimatyczny administracji Bidena-Harrisa i pomagają nam odpowiedzieć na pilne pytania dotyczące zmieniającego się klimatu”.

Najnowszy satelita NASA pomoże przewidzieć ekstremalne zjawiska pogodowe

Satelita PACE oznacza Plankton, Aerosol, Climate, Ocean Ecosystem. Misja o wartości 948 milionów dolarów (880 milionów euro) rozpoczęła się dzisiaj przed świtem, kiedy rakieta Falcon skierowała się na południe nad Atlantykiem, aby osiągnąć rzadką orbitę polarną.

Codziennie będzie skanował kulę ziemską za pomocą dwóch instrumentów naukowych. Trzeci instrument będzie dokonywał comiesięcznych pomiarów.

„Będzie to bezprecedensowy widok naszej rodzimej planety” – mówi naukowiec projektu Jeremy Werdell.

Obserwacje pomogą naukowcom ulepszyć prognozy huraganów i innych trudnych warunków pogodowych, szczegółowo opisać zmiany na Ziemi wraz ze wzrostem temperatury i lepiej przewidzieć, kiedy nastąpi szkodliwy zakwit glonów.

Czym różni się satelita PACE należący do NASA?

NASA ma już na orbicie ponad dwadzieścia satelitów i instrumentów obserwujących Ziemię. Jednak Pace powinien zapewnić lepszy wgląd w interakcje aerozoli atmosferycznych, takich jak zanieczyszczenia i popiół wulkaniczny, oraz organizmów morskich, takich jak glony i plankton.

„PACE nada nam inny wymiar” obserwacji innych satelitów, mówi dyrektor NASA ds. nauki o Ziemi, Karen St. Germain.

PACE to najbardziej zaawansowana misja, jaką kiedykolwiek uruchomiono, mająca na celu badanie biologii oceanów.

Według Werdella obecne satelity obserwujące Ziemię widzą w siedmiu lub ośmiu kolorach. PACE będzie widzieć w 200 kolorach, co pozwoli naukowcom zidentyfikować rodzaje glonów w morzu i rodzaje cząstek w powietrzu.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TylkoGliwice Green (@euronewsgreen)

Naukowcy spodziewają się, że za miesiąc lub dwa zaczną zbierać dane.

NASA współpracuje z Indiami nad kolejnym zaawansowanym satelitą obserwującym Ziemię, którego wystrzelenie ma nastąpić w tym roku. Sonda o nazwie Nisar będzie wykorzystywać radar do pomiaru wpływu rosnących temperatur na lodowce i inne topniejące powierzchnie lodowe.

Projekt PACE NASA przetrwał pomimo wysiłków administracji Trumpa, aby go anulować.

„To była długa i dziwna podróż, jak mówią” – powiedział Werdell przed startem.