O nas
Kontakt

Nowy szef armii Ukrainy sygnalizuje ostrzejsze podejście, ponieważ jego poprzednik zostaje uhonorowany najwyższym wyróżnieniem

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and Col.-Gen. Oleksandr Syrski look at a map during a visit to the front line city of Kupiansk, Ukraine, on Nov. 30, 2023.

Do głównych wyzwań stojących przed ukraińskimi siłami zbrojnymi należą niedobory siły roboczej i niewystarczające dostawy zachodniej broni.

Generał pułkownik Oleksandr Syrski zasygnalizował w piątek, że planuje przyjąć ostrzejsze podejście niż jego poprzednik w związku z poważnymi wstrząsami w kierownictwie wojskowym kraju, mającymi na celu ponowne ożywienie impasu w wojnie z Rosją.

Syrski powiedział, że jego bezpośrednim celem jest usprawnienie rotacji wojsk na linii frontu i wykorzystanie mocy nowych technologii w czasie, gdy siły Kijowa w wojnie z Rosją znajdują się w dużej mierze w defensywie.

„W porządku obrad są nowe zadania” – poinformował Syrski na swoim kanale Telegram.

Choć podał niewiele szczegółów, jego uwagi wydawały się być zgodne z deklarowanym przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego celem „odnowy” sił zbrojnych poprzez czwartkowe zmiany i przyjęcie nowego podejścia do walki.

Do głównych wyzwań stojących przed ukraińskimi siłami zbrojnymi należą niedobory siły roboczej i niewystarczające dostawy zachodniej broni, w tym amunicji.

Tymczasem poprzednik Syrskiego, Walerii Załużnyj, został w piątek uhonorowany najwyższym odznaczeniem w kraju, odbierając z rąk Zełenskiego podczas ceremonii w Kijowie Złotą Gwiazdę.

Były Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużnyj (z prawej) i nowo mianowany Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski
Były Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużnyj (z prawej) i nowo mianowany Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski

Wyróżnienie to otrzymali także inni czołowi żołnierze, w tym szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.

Władze ukraińskie zgłosiły w piątek ponad 90 rosyjskich starć bojowych, w tym 49 nalotów i 52 ataki rakietowe na pozycje ukraińskich żołnierzy i obszary zaludnione.

W wyniku nalotu w obwodzie sumskim zginęło dwóch cywilów, czterech zostało rannych, a domy, gospodarstwo rolne i magazyn zostały zniszczone.