O nas
Kontakt

Obrońca tytułu F1 Max Verstappen wygrywa Grand Prix Belgii

Laura Kowalczyk

Obrońca tytułu F1 Max Verstappen wygrywa Grand Prix Belgii

Pomimo przesunięcia o pięć miejsc na starcie, przez co Holender wystartował na 6. miejscu, Holender wygrał niedzielny wyścig, kończąc wyścig o 22,3 sekundy przed kolegą z drużyny i innym kierowcą Redbulla, Sergio Perezem.

To był wspaniały dzień wyścigów dla broniącego tytułu mistrza świata Formuły 1, Maxa Verstappena, który w niedzielę stanął na najwyższym stopniu podium po raz ósmy z rzędu w tym sezonie.

Dominacja Redbulla

26-letni kierowca Redbulla rozpoczyna przerwę w połowie sezonu w niepowstrzymanej formie po zwycięstwie w Grand Prix Belgii, zdobywając 10. zwycięstwo w klasyfikacji generalnej miażdżąco dominującego sezonu.

Pomimo startu z szóstego miejsca, skończył 22,3 sekundy przed kolegą z drużyny Sergio Perezem, dając Red Bullowi łatwe 1-2. To zbliżyło Verstappena złowieszczo do trzeciego z rzędu tytułu mistrza świata i jego własnego rekordu F1 wynoszącego 15 zwycięstw z zeszłego roku.

Verstappen ma 125 punktów przewagi nad Perezem po zaledwie 12 wyścigach, a jego kolejnym celem jest wyrównanie rekordu dziewięciu zwycięstw z rzędu Sebastiana Vettela w F1 ze zwycięstwem w GP Holandii, kiedy nierówny sezon zostanie wznowiony 27 sierpnia.

„Chcę teraz po prostu miło spędzić czas. Chcę spędzić trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi – powiedział Verstappen.

Bitwa kierowców

Kierowca Ferrari, Charles Leclerc, zajął trzecie miejsce na trzecim podium sezonu, a Lewis Hamilton na czwartym miejscu dla Mercedesa przed Fernando Alonso z Aston Martin.

Leclerc wystartował z pole position przed Perezem, a za nimi Hamilton i Carlos Sainz Jr. z Ferrari. Debiutant McLarena, Oscar Piastri, był w następnym rzędzie obok Verstappena — który był najszybszy w piątkowych kwalifikacjach, ale otrzymał karę przesunięcia o pięć miejsc na starcie za zmianę skrzyni biegów i musiał unikać wczesnych korków.

„Chodziło tylko o przetrwanie pierwszej tury. Widziałem, że robi się naprawdę ciasno” – powiedział Verstappen. „Byłem w tej sytuacji przede mną, więc po prostu będę się od tego trzymał z daleka i wszystko się udało. Od tego momentu wykonywałem właściwe wyprzedzania”.

Hamilton pojawił się na przedostatnim okrążeniu w celu zmiany opon, a ruch się opłacił, ponieważ odebrał punkt bonusowy za najszybsze okrążenie od Verstappena – bardzo niewielki błąd dominującego Holendra.

Po przerwie w F1 do końca sezonu pozostanie 10 wyścigów, ale większość rywalizacji o miejsca będzie rozgrywana za Verstappenem.

Alonso ma jeden punkt przewagi nad Hamiltonem na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, z poziomem Leclerca i Russella oraz Sainzem o siedem punktów za nimi.