O nas
Kontakt

Ucieknij od tłumu dzięki jednej z tych łatwych jednodniowych wycieczek z Wenecji

Laura Kowalczyk

Ucieknij od tłumu dzięki jednej z tych łatwych jednodniowych wycieczek z Wenecji

Łatwo jest wskoczyć do autobusu wodnego lub pociągu i wybrać się na jednodniową wycieczkę do spokojniejszego miejsca.

Turyści przybywają do Wenecji masowo tego lata, zatykając wąskie uliczki miasta tłumami i powodując gigantyczne kolejki do atrakcji.

Jeśli zarezerwowałeś pobyt w mieście nad kanałem, możesz czuć się trochę przytłoczony.

Na szczęście łatwo jest wskoczyć do autobusu wodnego lub pociągu i wybrać się na jednodniową wycieczkę do spokojniejszego miejsca.

Od miejsca narodzin Aperol spritz po wyspę z najstarszymi mozaikami w Wenecji, oto cztery pobliskie ucieczki.

Torcello dla najstarszych mozaik w Wenecji

Chociaż obecnie jest słabo zaludniona, wyspa Torcello była zamieszkana przed samą Wenecją. Niegdyś główny punkt handlowy, obecnie jest to seria bukolicznych kanałów, skupisk kolorowych domów i mnóstwa terenów zielonych.

Marialaura Gionfriddo
Główną atrakcją wyspy jest Bazylika Santa Maria Assunta.

Główną atrakcją wyspy jest Bazylika Santa Maria Assunta, ogromna katedra założona w 639 roku. Wnętrze błyszczy wysokimi ścianami ze złotych mozaik, najstarszych w okolicy Wenecji.

Jeśli chcesz poczuć się jak na wsi, przespaceruj się po rozlewiskach Torcello, przejdź przez Diabelski Most i zjedz nieformalny lunch w nieformalnej Taverna Tipica Veneziana w cieniu drzew.

Jak dostać się do Torcello z Wenecji

Z Fondamente Nove w Wenecji złap tramwaj wodny nr 12 do Torcello. Podróż trwa około godziny.

Vicenza za najbardziej elegancką ulicę w Europie

Mimo że znajduje się zaledwie kilka minut jazdy pociągiem od Wenecji, Vicenza pozostaje stosunkowo mało popularna wśród przewodników i biur podróży.

Odwiedzający w XIX wieku byli pod większym wrażeniem, zwłaszcza historyk Cesare Cantù, który wychwalał Corso Palladio jako najbardziej elegancką ulicę w Europie.

Gunnara Ridderströma
W mieście znajdują się 23 budynki zaprojektowane przez Palladia, w tym słynna willa La Rotonda i wystawny Teatro Olimpico.

Wyłączona z ruchu kołowego arteria nosi imię renesansowego architekta wagi ciężkiej, Andrei Palladio. Zaprojektował kilka kościołów w Wenecji, w tym San Giorgio Maggiore, ale Vicenza może poszczycić się największą koncentracją jego pracy.

W mieście znajdują się 23 budynki zaprojektowane przez Palladia, w tym słynna willa La Rotonda i wystawny Teatro Olimpico.

Jak dostać się do Vicenzy z Wenecji

Szybki pociąg regionalny kursuje z Wenecji do Vicenzy raz na godzinę i jedzie około 45 minut.

Padwa jako miejsce narodzin Aperola

W Wenecji można wypić mnóstwo Aperolu, ale kolebką gorzkiego smaku mandarynki jest pobliskie miasto Padwa (po włosku Padova).

Na tętniącym życiem Piazza delle Erbe, gdzie w ciągu dnia odbywają się targi, usiądź przy stolikach w kawiarni na świeżym powietrzu, popijając aperitify i obserwując ludzi. Inny z jego placów, Prato della Valle, jest uważany za największy w Europie i jest domem dla 78 gigantycznych posągów wybitnych postaci historycznych.

Fotografia Clovisa Wooda
Mówi się, że Prato della Valle jest największym w Europie i jest domem dla 78 gigantycznych posągów wybitnych postaci historycznych.

W mieście znajduje się także jedno z najważniejszych arcydzieł artystycznych w historii malarstwa.

Wnętrze Kaplicy Scrovegnich zostało udekorowane przez średniowiecznego włoskiego mistrza Giotta, który pokazał swoją przełomową perspektywę i oddanie emocji w serii scen biblijnych.

Jak dostać się do Padwy z Wenecji

Szybkie pociągi regionalne kursują co pół godziny z Wenecji do Padwy i jadą niecałe pół godziny.

Ferrara za ucztowanie na jedzeniu godnym rodziny królewskiej

Ferrara to architektoniczne arcydzieło miasta w regionie Emilia Romagna, na południe od Wenecji Euganejskiej, gdzie Wenecja jest stolicą.

Majestatyczny zamek z fosą i kratą dominuje nad szerokim brukowanym placem.

Właśnie odrestaurowano bogato rzeźbioną romańską katedrę miejską. Jego artystyczne skarby, w tym dzieła Cosmè Tury i Jacopo della Quercia, znajdują się w pobliskim Museo della Cattedrale.

Witreny
Właśnie odrestaurowano bogato rzeźbioną romańską katedrę miejską.

Złoty wiek miasta przypadł na lata 1240-1597, kiedy rządziła potężna rodzina Este. Oprócz wspaniałości architektonicznej dynastia odcisnęła swoje piętno na wystawnej, hiperlokalnej kuchni.

Epikurejczyk Este miał nadwornego szefa kuchni, który wymyślał różne wyszukane potrawy, które nadal można zjeść w mieście. Uważaj na pasticcioplacek z ciasta wypełniony makaronem maccheroni, sosem beszamelowym i mięsną ragù oraz cappellacci di zuccapaczki makaronowe wypełnione dynią.

Jak dostać się do Ferrary z Wenecji

Szybkie pociągi regionalne kursują raz na godzinę z Wenecji do Ferrary i jadą około półtorej godziny.