O nas
Kontakt

Oczekiwano, że Hamas wkrótce odpowie na propozycję zawieszenia broni, obejmującą uwolnienie zakładników

Laura Kowalczyk

UNRWA is accused of employing members of Hamas.

Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny Izrael – Hamas i konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Oczekiwano, że Hamas wkrótce odpowie na propozycję zawieszenia broni, obejmującą uwolnienie zakładników

Wyższy rangą urzędnik Hamasu powiedział w piątek, że ugrupowanie „bardzo szybko” odpowie na propozycję obejmującą dłuższe przerwy w walkach w Gazie i stopniową wymianę zakładników przetrzymywanych przez Hamas na Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu.

Hamas i inni bojownicy z Gazy przetrzymują dziesiątki zakładników po porwaniu około 250 osób podczas śmiertelnego ataku na południowy Izrael 7 października, w którym zginęło 1200 osób, głównie cywilów, i wywołał zaciekłą ofensywę Izraela w enklawie.

Podczas tygodniowego zawieszenia broni w listopadzie uwolniono ponad 100 zakładników w zamian za 240 więźniów palestyńskich.

Iran „nie rozpocznie wojny”, ale odpowie na prześladowców, mówi prezydent

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapewnił w piątek, że jego kraj nie rozpocznie wojny, ale „zdecydowanie zareaguje” każdemu, kto będzie próbował go zastraszyć, podała agencja informacyjna Reuters.

Uwagi te nastąpiły po dniach napięć między USA a Iranem po tym, jak trzech amerykańskich żołnierzy zginęło, a co najmniej 34 zostało rannych w ataku dronów przeprowadzonym przez wspieranych przez Iran bojowników na wojska amerykańskie w północno-wschodniej Jordanii, w pobliżu granicy z Syrią.

Prezydent USA Joe Biden oskarżył wspierane przez Iran bojówki o pierwsze ofiary śmiertelne w USA po miesiącach ataków takich grup na siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie i powiedział, że Stany Zjednoczone „zareagują”.

„Wcześniej, kiedy oni (Stany Zjednoczone) chcieli z nami rozmawiać, mówili, że na stole leży opcja militarna. Teraz mówią, że nie mają zamiaru prowadzić konfliktu z Iranem” – powiedział Raisi.

„Siła militarna Republiki Islamskiej w regionie nie jest i nigdy nie była zagrożeniem dla żadnego kraju. Zapewnia raczej bezpieczeństwo, na którym kraje regionu mogą polegać i któremu ufają” – dodał.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi (z lewej) i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wychodzą po wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu.
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi (z lewej) i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wychodzą po wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu.

„Nie możemy porzucić mieszkańców Gazy” – mówi UNICEF

Dyrektor wykonawczy UNICEF wezwał świat, aby nie zapomniał o dzieciach w Gazie.

„Zarzuty dotyczące udziału kilku pracowników UNRWA w haniebnych atakach na Izrael 7 października są przerażające. Jak powiedział Sekretarz Generalny, każdy pracownik ONZ zaangażowany w akty terroru zostanie pociągnięty do odpowiedzialności” – głosi oświadczenie wydane przez organizację.

„Nie możemy jednak uniemożliwiać całej organizacji wykonywania jej mandatu, aby służyć ludziom w rozpaczliwej potrzebie” – dodał.

Izrael twierdzi, że brygada Hamasu w Khan Younis została rozbita

Siły izraelskie rozbiły brygadę Hamasu w mieście Khan Younis na południu Strefy Gazy, powiedział w czwartek minister obrony Yoav Gallant w ramach prawie czteromiesięcznej wojny, w której zginęło 10 000 bojowników palestyńskich, a tyluż zostało rannych.

Izrael powiedział, że teraz skoncentruje swoje działania w Rafah.

Izraelscy żołnierze niosą udekorowaną flagą trumnę rezerwisty Gavriela Shaniego podczas jego pogrzebu na cmentarzu wojskowym na górze Herzl w Jerozolimie
Izraelscy żołnierze niosą udekorowaną flagą trumnę rezerwisty Gavriela Shaniego podczas jego pogrzebu na cmentarzu wojskowym na górze Herzl w Jerozolimie

Siedmiu zatrzymanych w Turcji za rzekomą sprzedaż informacji Mossadowi

Turecka policja aresztowała w piątek siedem osób pod zarzutem sprzedaży informacji izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad – podała państwowa agencja informacyjna Anadolu.

Podejrzani, którzy rzekomo przekazali szczegóły Mosadowi za pośrednictwem prywatnych detektywów, zostali zatrzymani w ramach wspólnej operacji z turecką Narodową Organizacją Wywiadowczą (MIT).

Działając na podstawie nakazów wydanych przez Prokuraturę Generalną Stambułu, funkcjonariusze policji i funkcjonariusze wywiadu przeprowadzili naloty na Stambuł i Izmir na zachodnim wybrzeżu – poinformowała Anadolu.

Mówi się, że wcześniej zatrzymano dwóch innych podejrzanych w śledztwie.

W zeszłym miesiącu turecka policja zatrzymała 34 osoby pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela. Zarzucono im planowanie działań obejmujących rozpoznanie oraz „pościg, napaść i porwanie” cudzoziemców mieszkających w Turcji.

Minister sprawiedliwości Yilmaz Tunc powiedział wówczas, że większość podejrzanych została oskarżona o popełnienie „szpiegostwa politycznego lub wojskowego” na rzecz izraelskiego wywiadu.

Mówi się, że Mossad werbował Palestyńczyków i Syryjczyków w Turcji w ramach operacji przeciwko obcokrajowcom mieszkającym w tym kraju.