O nas
Kontakt

Oś czasu: Jak Humza Yousaf wysadził swoje przywództwo w 5 dni

Laura Kowalczyk

Oś czasu: Jak Humza Yousaf wysadził swoje przywództwo w 5 dni

Tydzień to w polityce dużo czasu. Humzie Yousafowi przerwanie niegdyś błyskotliwej kariery nie zajęło nawet tak dużo czasu.

Yousaf – który w poniedziałek ogłosił, że zrezygnuje ze stanowiska lidera zdecentralizowanego rządu Szkocji – storpedował swoją i tak już borykającą się z problemami funkcję premiera w ciągu pięciu dni po tym, jak porzucił swoich młodszych partnerów koalicyjnych, nie pamiętając o sprawdzeniu, czy nadal będą go nieformalnie wspierać w parlamencie.

Jego rezygnacja z funkcji pierwszego ministra w poniedziałek stawia niepodległościową SNP przed drugimi wyborami przywódczymi w ciągu dwóch lat.

TylkoGliwice przeżywa wichurę przez pięć dni, która zakończyła przywództwo Yousafa.

Prolog: 18 kwietnia SNP potwierdza, że ​​osłabia kilka szkockich celów klimatycznych, co rozgniewało działaczy z młodszych partnerów koalicyjnych partii – Szkockich Zielonych.

W odpowiedzi współprzewodniczący Zielonych Patrick Harvie i Lorna Slater obiecują członkom głosowanie nad trwającym porozumieniem partii o podziale władzy z SNP, znanym jako Porozumienie z Bute House od oficjalnej rezydencji pierwszego ministra. Mimo to Yousaf upiera się, że nadal będzie popierał kontynuację koalicji. Dopóki tego nie zrobi.

Środowy wieczór: Poinformowano ścisłą selekcję starszych polityków i doradców SNP, według dwóch osób zaznajomionych z rozmowami Yousaf jest teraz gotowy porzucić porozumienie z Bute House ze szkockimi Zielonymi. Blog Wings Over Scotland donosi, że Yousaf zwołał nadzwyczajne posiedzenie gabinetu na czwartek rano.

Czwartek, 8:00: Yousaf spotyka się z Harvie i Slaterem w jego rezydencji w Bute House i mówi im, że wycofuje umowę o podziale władzy między SNP a ich partią. Jak podaje gazeta „National”, współprzewodniczący opuszczają Bute House i udają się do szkockiego parlamentu, odrzucając ofertę samochodu ministerialnego.

Czwartek, 8:30: Yousaf informuje na nadzwyczajnym posiedzeniu swojego gabinetu, że wycofuje porozumienie z Bute House. Według rzecznika pierwszego ministra jego ministrowie walili w stół, potwierdzając to posunięcie. Konferencja prasowa planowana jest na godzinę 10:00

9.45 Zieloni uprzedzają konferencję prasową Yousafa, organizując własną. Wyraźnie wściekli Harvie i Slater mówią dziennikarzom w Holyrood, że Yousaf „skapitulował”.

10:00 Yousaf potwierdza, że ​​porozumienie z Bute House zostaje zerwane ze skutkiem natychmiastowym i ogłasza „nowy początek” dla rządu SNP. Wyznaje, że ma nadzieję kontynuować współpracę z Zielonymi w bardziej nieformalny sposób.

Południe: Lider szkockich konserwatystów Douglas Ross ogłasza, że ​​jego partia składa wniosek o wotum nieufności dla przywództwa Yousafa, co ma nastąpić w następnym tygodniu. Dzięki arytmetyce szkockiego parlamentu, aby zwyciężyć, Yousaf będzie potrzebował głosów albo jedynego posła MSP rywalizującej z niepodległościową partią Alba Partii SNP, albo szkockich Zielonych, których właśnie wyrzucono z rządu.

Lider szkockiej Partii Konserwatywnej Douglas Ross z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem. | Jeff J. Mitchell/Getty Images

17:00: Zieloni potwierdzają, że w głosowaniu o wotum nieufności będą głosować przeciwko Yousafowi. Ash Regan, dezerter z SNP, samotny poseł Partii Alba, nagle staje się najważniejszym graczem w Holyrood, a szef Alby i były pierwszy minister Alex Salmond otrzymuje cały pakiet wpływów.

21:15: The Times donosi, że Yousaf rozważa objęcie stanowiska pierwszego ministra.

Piątek, 9.07: W list wysłany do Xserwisie znanym wcześniej jako Twitter, Regan przedstawia, co musiałoby zrobić, aby poprzeć Yousafa w głosowaniu o wotum nieufności, w tym nadać priorytet niepodległości i porzucić politykę pro-trans, z powodu której odeszła z SNP.

9:30: Ponieważ krążą pogłoski o jego przyszłości, Yousaf odwołuje przemówienie zaplanowane na później tego samego dnia na Uniwersytecie Strathclyde.

9.57: Lider szkockiej Partii Pracy Anas Sarwar – którego partia w sondażach idzie łeb w łeb z SNP – ogłasza, że ​​on również składa wniosek o wotum nieufności. W przeciwieństwie do wniosku torysów, wniosek Sarwara, jeśli zostanie przyjęty, zgodnie z prawem będzie wymagał rezygnacji Yousafa.

11.16: Rząd Szkocji ogłasza, że ​​zamiast planowanego przemówienia na Uniwersytecie Strathclyde Yousaf uda się po południu do Dundee, aby wydać oświadczenie w sprawie mieszkalnictwa.

Humza Yousaf dołącza do obywateli uczestniczących w marszu i wiecu poparcia dla niepodległej Szkocji, 20 kwietnia 2024 r. | Jeff J. Mitchell/Getty Images

13:30: Yousaf upiera się, że nie podaje się do dymisji i będzie „walczyć” z próbami jego obalenia.

15:11: „Nie miałem zamiaru i nie miałem zamiaru rozzłościć (Zielonych) tak bardzo, jak wyraźnie są”, Yousaf – podaje „Gazeta Narodowa”.wywołując dalsze kpiny.

17:30: Każdy SNP mający nadzieję, że Zieloni zmienią taktykę i zagłosują na Yousafa, otrzymuje kolejny cios po tym, jak legislatorka Partii Zielonych Gillian Mackay przedstawia łzawy i wściekły akt oskarżenia pod adresem przywódcy znajdującego się pod presją w BBC.

Sobota, 18:05: Ponieważ Zieloni nie zmieniają się, przywódca Alby Salmond mówi Sunday Times, że jeśli Yousaf chce nadal pełnić funkcję premiera, musi zgodzić się na pakt wyborczy z Albą.

Sobota, 18:41: Podsumowanie wielu wewnętrznych poglądów SNP na temat kontrowersyjnego Salmonda, długoletniego posła SNP Pete'a Wisharta tweety że „gdybyśmy w ogóle pomyśleli o zabawie (Alba), szybko sprowadziliby nas do swojego poziomu”.

Niedziela, godz. 10: po tym, jak ultimatum Salmonda rozbiło większość szkockich gazet, BBC Scotland donosi, że Yousaf nie zgodzi się na żądania byłego przywódcy.

Niedziela, 23:00: Po raz drugi w ciągu trzech dni „Los Angeles Times” donosi, że Yousaf może przygotowywać się do odejścia.

Poniedziałek, godz. 10: W obliczu powszechnych oznak wskazujących, że Yousaf ma zamiar odejść, urzędnik SNP potwierdza, że ​​pierwszy minister zorganizuje w południe konferencję prasową w Bute House.

Południe: Yousaf rezygnuje, przyznając, że „nie docenił poziomu zranienia i zdenerwowania”, jakie wyrządził szkockim Zielonym, i przyznając, że potrzebny jest nowy przywódca, aby zjednoczyć Holyrood i wrócić do rządzenia Szkocją.