O nas
Kontakt

Oszukaj mnie raz… Fyre Festival powraca, kochanie

Laura Kowalczyk

Oszukaj mnie raz... Fyre Festival powraca, kochanie

Po katastrofalnym festiwalu Fyre w 2017 roku, w którym gracze utknęli na mieliźnie, a założyciel w więzieniu, ulubiony festiwal wszystkich powrócił.

Jeśli uważasz, że ostatnimi festiwalom muzycznym brakuje pewnego poziomu ryzyka dreszczyku, masz szczęście. Zgadza się. Festiwal Fyre powraca.

Pierwszy Fyre Festival Billy’ego McFarlanda nie był dokładnie tym, co można by nazwać sukcesem. Przedsiębiorca wraz z raperem Ja Rule namówił tysiące ludzi do zakupu drogich biletów na luksusowy festiwal muzyczny na wyspie na Bahamach. Z powodu niewłaściwego planowania goście przyjechali bardziej przypominać obóz dla uchodźców po klęsce żywiołowej niż elegancki karaibski festiwal.

Katastrofa festiwalu Fyre w 2017 r. odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, gdzie ludzie z radością przyćmioną schadenfreude gapili się na wielu bogatych klientów skulających się wokół nędznych kanapek z serem.

Zainspirowało to nawet dwa cholerne filmy dokumentalne, Fałszywe oszustwo I Ogieńi zakończyło się pozwem zbiorowym na kwotę 100 milionów dolarów.

W 2018 roku McFarland został skazany na sześć lat więzienia pod dwoma zarzutami oszustwa elektronicznego.

Wydany w 2022 roku powraca z Fyre Festival II.

Pierwszy Fyre Festival promowany był poprzez serię płatnych reklam udających autentyczne rekomendacje takich gwiazd jak Kendall Jenner, Bella Hadid czy Emily Ratajkowski. Tym razem za pośrednictwem TikToka i w szlafroku sam McFarland ogłosił, że „od dzisiaj bilety na Fyre Festival II są oficjalnie w sprzedaży”.

@pyrtbilly

Festiwal FYRE 2 NA ŻYWO! 🔗 w bio

♬ dźwięk oryginalny – Billy McFarland

Mężczyzna, którego strona w Wikipedii wymienia go jako „Billy’ego McFarlanda (oszust)”, wyjaśnia, że: „To była absolutnie najdziksza podróż, aby tu dotrzeć, a tak naprawdę wszystko zaczęło się podczas siedmiomiesięcznego pobytu w izolatce”.

McFarland twierdzi, że napisał „50-stronicowy plan”, jak przejąć popyt na Fyre Festival i go przywrócić. Jego plany rzekomo obejmują Po Ogniu dokumentalny, broadwayowski spektakl „Fyre Festival: The Musical” będący kontynuacją jego niefortunnego festiwalu muzycznego z 2017 roku.

Pierwsze 100 biletów na festiwal jest już w sprzedaży za 499 dolarów (458 euro). Liczba 777 biletów, które będą dostępne w przedsprzedaży, będzie następnie stopniowo zwiększana, aż do 26 biletów, których cena będzie wynosić 7999 USD (około 7346 EUR).

McFarland, którego ponowne zorganizowanie zaplanowano na karaibską wyspę, „celuje w zorganizowanie Fyre Festival II pod koniec przyszłego roku”.

W ramach przyznania się do winy w 2018 r. oszust musi zwrócić swoim inwestorom 26 mln dolarów (23,8 mln euro). Czas pokaże, czy druga próba festiwalu spłaci jego długi.

I będzie to widać z zapartym tchem.

„Chłopaki, to jest wasza szansa, aby się dostać. To jest wszystko, nad czym pracowałem. Chodźmy, kurwa,” – błaga w końcu McFarland.

Jest szansa na bilety dla prasy, Billy?