O nas
Kontakt

Oto dwa kraje europejskie, w których nie ma kobiet na stanowiskach dyrektorów generalnych spółek giełdowych

Laura Kowalczyk

File photo of a meeting in Brussels

W dwóch krajach Unii Europejskiej na czele spółek giełdowych nie ma kobiety.

Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Bloomberg, w którym zwrócono uwagę na kraje na kontynencie, w których na szczycie brakuje kobiet.

Wymienił Irlandię i Luksemburg jako dwa kraje znajdujące się w niepochlebnej sytuacji, co przypomina, że ​​nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby kobiety miały równe szanse na najwyższych stanowiskach.

Dla Irlandii odejście na emeryturę Margaret Sweeney, dyrektor zarządzającej Irish Residential Properties REIT, oznaczało, że wszystkimi 31 spółkami notowanymi na giełdzie Euronext Dublin są zarządzane przez mężczyzn.

Bloomberg zwrócił także uwagę na szerszą tendencję, zgodnie z którą według badania Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn w 2023 r. zaledwie 8% stanowisk dyrektorów generalnych w największych spółkach giełdowych w UE-28 zajmowały kobiety.

Najlepsze miejsce dla kobiet właścicielek firm

Według niedawnego raportu TylkoGliwice Norwegia jest najlepszym krajem w Europie dla pracujących kobiet, ze znaczną liczbą kobiet właścicielek firm, niskimi różnicami w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz sprawiedliwymi politykami dotyczącymi macierzyństwa.

Firma PR Reboot Online przeanalizowała liczby ze zbiorów danych 32 krajów europejskich i na podstawie danych Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGC) oraz Forum Gospodarki Światowej uznała kraj skandynawski za lidera.

Norwegia uzyskała w analizie 7,1 na 10 punktów, a za nią uplasowały się Islandia (6,53), Finlandia (5,03) i Holandia (5,49).

Z analizy wynika, że ​​Norwegia wyróżniała się na tle innych „imponującą reprezentacją” kobiet na stanowiskach kierowniczych, odnotowując demonstracyjny wzrost w ciągu pięciu lat. Obejmuje to dyrektorów generalnych, dyrektorów, dyrektorów niewykonawczych, prezesów i członków zarządów największych spółek giełdowych w 2023 r.

Według najnowszego badania EIGC w zeszłym roku norwescy mężczyźni zajmowali 56% stanowisk kierowniczych, a kobiety 43%. Według EIGE w sumie kobiety zajmowały 81 najwyższych stanowisk.