O nas
Kontakt

Palestyńczycy w Rafah nie żyją, ponieważ miasto jest kolejnym prawdopodobnym celem Izraela

Laura Kowalczyk

Palestinians crowd a market in Rafah, Gaza Strip, Thursday, Feb. 22, 2024.

W ciasno zatłoczonym mieście Rafah na południu Gazy, gdzie namioty zajmują każdą dostępną przestrzeń, Palestyńczycy walczą o przetrwanie w trwającym konflikcie z Izraelem.

Rafah, niegdyś spokojne miasteczko graniczne w Egipcie, teraz znajduje się w centrum uwagi, gdy Izrael przygotowuje się do kolejnej fazy walki z Hamasem.

Miasto doświadczyło wzrostu liczby ludności, gdy setki tysięcy wysiedlonych Palestyńczyków szukało schronienia, a prowizoryczne schroniska wyrastały w każdym zakątku. Z ponad 1,5 milionami ludzi stłoczonych w Rafah, co stanowi ponad połowę populacji Gazy, nie ma miejsca, w którym można uciec przed atakiem przemocy, który spustoszył znaczną część otaczającego terytorium.

Widok na prowizoryczny obóz namiotowy dla Palestyńczyków wysiedlonych w wyniku izraelskiej ofensywy lądowej w Strefie Gazy, w Rafah, Strefa Gazy, niedziela, 18 lutego 2024 r.
Widok na prowizoryczny obóz namiotowy dla Palestyńczyków wysiedlonych w wyniku izraelskiej ofensywy lądowej w Strefie Gazy, w Rafah, Strefa Gazy, niedziela, 18 lutego 2024 r.

Urzędnicy ONZ podnoszą alarm, ostrzegając przed katastrofalnymi konsekwencjami zbliżającego się ataku na Rafah, szczególnie dla setek tysięcy bezbronnych dzieci, które znalazły się w niebezpieczeństwie. Taki atak byłby katastrofą dla i tak już napiętego systemu pomocy humanitarnej walczącej o utrzymanie ludności Gazy.

Izrael uzasadnia swoje działania w Rafah koniecznością rozbicia Hamasu i zapewnienia uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez bojowników. Jednak ulice Rafah, tętniące życiem rodzin desperacko próbujących zarobić na życie, podkreślają ponurą rzeczywistość, z jaką borykają się jej mieszkańcy.

W całej Strefie Gazy niedobory żywności są zjawiskiem powszechnym, szef UNRWA Philippe Lazzarini w niedawnym oświadczeniu określił sytuację organizacji jako zbliżającą się do „punktu krytycznego”. W związku z wyczerpywaniem się rezerw niezbędnej pomocy i wstrzymaniem działalności w północnej Strefie Gazy, która ma się całkowicie wyczerpać do marca, region stoi w obliczu zbliżającego się kryzysu humanitarnego o bezprecedensowych rozmiarach.