O nas
Kontakt

PEN America odwołuje nagrody literackie 2024 w związku z krytyką swojej reakcji na wojnę między Izraelem a Hamasem

Laura Kowalczyk

PEN America, a literary and free expression organisation, cancelled its annual awards ceremony following criticism of its stance on the war in Gaza.

PEN America odwołało przyszłotygodniową ceremonię wręczenia nagród po tym, jak kilkudziesięciu autorów zrezygnowało z udziału w proteście przeciwko reakcji tej organizacji literackiej na wojnę w Gazie.

Grupa pisarzy PEN America ogłosiła, że ​​odwołuje coroczną ceremonię wręczenia nagród – zaledwie tydzień przed jej zorganizowaniem w Nowym Jorku – po tym, jak kilkudziesięciu autorów zrezygnowało z pracy w związku z reakcją tej organizacji literackiej na wojnę Izraela z Gazą.

Jak wynika z poniedziałkowego oświadczenia, do nagród nominowano 61 autorów i tłumaczy, a 28 z nich wycofało swoje książki z rozpatrzenia.

PEN, organizacja zajmująca się literaturą i swobodą wypowiedzi, co roku przyznaje nagrody o wartości setek tysięcy dolarów amerykańskich, w tym 75 000 dolarów (70 000 euro) w ramach nagrody PEN/Jean Stein Award dla najlepszej książki.

Jednak w związku z wycofaniem się dziewięciu z 10 finalistów konkursu „Jean Stein” oraz nominowanych w różnych kategoriach, od tłumaczeń po poezję, grupa stwierdziła, że ​​utrzymywanie tegorocznej edycji wydarzenia jest nieuzasadnione.

„To ulubione wydarzenie, w które włożono ogromną ilość pracy, dlatego wszyscy żałujemy tego wyniku, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że nie jest możliwe zorganizowanie uroczystości w sposób, w jaki mieliśmy nadzieję i planowaliśmy” – powiedziała dyrektor generalna PEN America Suzanne Nossel w oświadczeniu.

Wśród osób, które odpadły, znalazła się finalistka debiutanckiej powieści Rachel Eliza Griffiths, która jest żoną byłego prezesa PEN Salmana Rushdiego.

Ceremonia wręczenia nagród PEN to tylko jedno z kilku ważnych wydarzeń w świecie sztuki i kultury, które zostały wykolejone w wyniku podziałów wokół wojny w Gazie – od Festiwalu Filmowego w Berlinie przez Biennale w Wenecji, przez Konkurs Piosenki Eurowizji po krajowe nagrody literackie w Europie.

Eskalacja protestów i krytyki

PEN America znajduje się pod ostrzałem autorów powiązanych z tą organizacją od czasu rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem w październiku ubiegłego roku, co wywołało zaciekłe i nasilające się protesty wymierzone w tę organizację. Krytycy twierdzą, że PEN faworyzuje Izrael i bagatelizuje okrucieństwa wobec palestyńskich pisarzy i dziennikarzy.

W liście otwartym opublikowanym w zeszłym miesiącu, popartym między innymi przez Naomi Klein i Lorrie Moore, sygnatariusze skrytykowali PEN za brak mobilizacji „żadnego istotnego skoordynowanego wsparcia” dla Palestyńczyków. W liście potępiono także PEN za niezastosowanie się do swojej misji „rozproszenia wszelkiej nienawiści i obrony ideału jednej ludzkości żyjącej w pokoju i równości w jednym świecie”.

PEN zaprzeczył tym twierdzeniom, powołując się na to, że potępił ofiary śmiertelne w Gazie, wezwał do zawieszenia broni i pomógł w utworzeniu funduszu nadzwyczajnego w wysokości 100 000 dolarów dla pisarzy palestyńskich. Na to krytycy odpowiedzieli, że fundusz pomocowy jest za mały i zauważyli, że PEN czekał do marca z zatwierdzeniem zawieszenia broni, pięć miesięcy po rozpoczęciu wojny.

Prezydent PEN America Jennifer Finney Boylan uczestniczy w Gali Literackiej PEN 2018.

W zeszłym tygodniu prezes PEN America, Jennifer Finney Boylan, ogłosiła, że ​​powstaje komitet, który ma dokonać przeglądu pracy organizacji „nie tylko za ostatnie sześć miesięcy, ale w rzeczywistości, cofając się o dekadę, aby upewnić się, że realizujemy naszą misję i wydać zalecenia dotyczące jak reagujemy na przyszłe konflikty”.

Właściciele majątku Jeana Steina zażądali przekazania nagrody pieniężnej z nagrody Steina na rzecz Funduszu Pomocy Dzieciom Palestyny. Jej córki i agent literacki powiedziały, że tego właśnie chciała Stein, autorka i historyczka mówiona, która zmarła w 2017 roku.

„Jean Stein był zagorzałym orędownikiem praw Palestyńczyków, który publikował, wspierał i wychwalał palestyńskich pisarzy i artystów wizualnych” – czytamy w oświadczeniu Katriny Vanden Heuvel, Wendy Vanden Heuvel i Billa Clegga w imieniu majątku Stein.

„Chociaż ustanowiła nagrodę PEN America w swoim imieniu, aby zwrócić uwagę i zapewnić znaczące wsparcie pisarzom posiadającym największe osiągnięcia literackie, wiemy, że uszanowałaby stanowisko i poświęcenie pisarzy, którzy wycofali się z rywalizacji w tym roku”.

Jedynym pozostałym pretendentem do nagrody Steina był „Soil” Camille’a T. Dungy’ego.