O nas
Kontakt

Theresa May nie będzie kandydować w następnych wyborach w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

Theresa May nie będzie kandydować w następnych wyborach w Wielkiej Brytanii

Była brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że ​​ustąpi ze stanowiska posła do parlamentu w następnych wyborach.

„To był zaszczyt i przywilej służyć wszystkim w okręgu wyborczym Maidenhead jako poseł do parlamentu przez ostatnie 27 lat” – powiedziała May w piątkowym oświadczeniu dla „Maidenhead Advertiser”.

May zostaje 63. parlamentarzystą torysów – i najstarszym rangą – i ogłasza, że ​​nie będzie ponownie kandydować w wyborach w 2024 roku.

Powołując się na rosnące obciążenie pracą, w tym wspieraniem przeciwdziałania niewolnictwu, powiedziała: „Uświadomiłam sobie, że patrząc w przyszłość, nie będę już w stanie wykonywać swojej pracy jako posłanka w sposób, który uważam za słuszny i na jaki zasługują moi wyborcy”.

„Dlatego podjęłam trudną decyzję o ustąpieniu z udziału w następnych wyborach powszechnych” – dodała.

May została wybrana na posłankę Partii Konserwatywnej z okręgu Maidenhead w 1997 r. Zastąpiła Davida Camerona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii w latach 2016–2019, a większość jej kadencji pochłonęła wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE po głosowaniu w sprawie Brexitu.

Po kilku wotum nieufności May ogłosiła rezygnację i opuściła urząd w lipcu 2019 r., pozostając w Izbie Gmin jako backbencher.