O nas
Kontakt

Pociąg zderzył się z autobusem na Słowacji, zginęło co najmniej pięć osób

Laura Kowalczyk

Firefighters and emergency vehicles near the scene of the train and bus crash in train collide in Nové Zámky, June 27, 2024

Pociąg jechał z Pragi do Budapesztu i przewoził około 100 pasażerów. Zgłoszono, że co najmniej pięć osób zostało rannych.

Pociąg jadący ze stolicy Czech, Pragi, do stolicy Węgier, Budapesztu, zderzył się w czwartek z autobusem w południowej Słowacji. Co najmniej pięć osób zginęło, a pięć zostało rannych – poinformowały władze.

Ponad 100 osób znajdowało się na pokładzie pociągu Eurocity, gdy wypadek miał miejsce krótko po godzinie 17:00 w mieście Nove Zamky, podała policja i słowacka spółka kolejowa ZSSK. Informacje o zgonach i obrażeniach potwierdziły słowackie służby ratunkowe.

Nagranie wideo pokazało, że silnik pociągu płonął. Autobus został poważnie uszkodzony w wypadku, powiedzieli urzędnicy kolei.

Policja poinformowała, że ​​słowacki minister spraw wewnętrznych Matus Sutai Estok udał się na miejsce wypadku.

Główna linia kolejowa łącząca stolicę Słowacji Bratysławę z Budapesztem została zamknięta do odwołania.

Jak poinformowało ZSSK, ponad 100 pasażerów uwięzionych w uszkodzonym pociągu zostało przewiezionych autobusami do miasta Štřírovo na granicy z Węgrami.

Prezydent Słowacji Peter Pellegrini, który wziął udział w szczycie przywódców Unii Europejskiej w Brukseli, złożył kondolencje rodzinom zmarłych.

„Życzę rannym szybkiego powrotu do zdrowia i dziękuję lekarzom i zespołom ratunkowym za wykonaną pracę” – powiedział Pellegrini. „Życzę sobie, aby takie katastrofy omijały Słowację w przyszłości”.