O nas
Kontakt

Poczuj smak lokalnego życia na Malediwach dzięki inicjatywom turystycznym kierowanym przez społeczność

Laura Kowalczyk

Beyond luxurious resorts, there are plenty of opportunities to connect with locals and help keep tourism cash in Maldivian communities.

Oprócz luksusowych kurortów istnieje wiele możliwości nawiązania kontaktu z mieszkańcami i utrzymania środków pieniężnych z turystyki w społecznościach Malediwów.

Malediwy słyną z luksusowego kierunku, na który można udać się typu fly-and-flop. Położony 500 km od południowego krańca Indii i Sri Lanki, to spokojny ciąg 1190 nisko położonych wysp koralowych rozsianych po rozległym obszarze Oceanu Indyjskiego. Znajdziesz tu białe, skąpane w słońcu plaże i ciepłe, lazurowe laguny wysadzane kolorowymi koralowcami, które są domem dla egzotycznego życia morskiego.

Ten tropikalny archipelag jest również pełen eleganckich bungalowów na wodzie i ekskluzywnych kurortów, dzięki czemu jest synonimem luksusowych podróży i ekskluzywności.

Jednak nie zawsze tak było. Oto jak poznać smak życia na Malediwach poza pięciogwiazdkowym szlakiem turystycznym.

Jak Malediwy z sennego archipelagu stały się popularnym miejscem podróży

Malediwy nie zawsze były znanym ośrodkiem turystycznym pełnym luksusowych kurortów. Jako odległy i w dużej mierze niezamieszkany archipelag, przez długi czas uznawano go za nieodpowiedni dla turystyki ze względu na brak infrastruktury i komercyjnych lotnisk.

Wszystko się zmieniło, gdy w 1972 roku otwarto Kurumba, pierwszy kurort na Malediwach. Kurumba zapoczątkował przemysł turystyczny, który od tego czasu szybko się rozwija. Obecnie wyspy zamieszkuje wiele luksusowych prywatnych ośrodków wypoczynkowych.

W latach 70. i 80. Malediwy odnotowywały stały wzrost liczby przyjazdów turystycznych w miarę powstawania większej liczby kurortów na całym archipelagu.

Nieruchomości te, często budowane na bezludnych wyspach porośniętych palmami i będące własnością zagranicznych inwestorów, oferowały podróżnym odosobnione i luksusowe schronienie z bungalowami nad wodą, dziewiczymi plażami i światowej klasy udogodnieniami.

W latach 90. turystyka stała się podstawą gospodarki Malediwów, generując znaczną część PKB kraju i zapewniając możliwości zatrudnienia tysiącom Malediwów.

W pierwszej dekadzie XXI wieku i później rząd w dalszym ciągu inwestował w infrastrukturę turystyczną, w tym w rozbudowę lotnisk, rozwój nowych kurortów i promowanie Malediwów jako głównego kierunku luksusowych podróży dla turystów z najwyższej półki.

Malediwy słyną z luksusowego kierunku, na który można udać się typu fly-and-flop
Malediwy słyną z luksusowego kierunku, na który można udać się typu fly-and-flop

W jaki sposób Malediwy promują zrównoważoną turystykę?

Nacisk na szybki rozwój turystyki na Malediwach stworzył kilka nieuniknionych problemów środowiskowych i społecznych dla idyllicznego archipelagu.

Milion gości rocznie lądujących na dziewiczych wybrzeżach doprowadziło do degradacji środowiska, zwiększonego wycieku turystyki (gdzie zagraniczni inwestorzy i międzynarodowe korporacje kontrolują zyski z turystyki) oraz zmian społecznych w społecznościach lokalnych.

Wywołało to wezwanie do zmian w odpowiedzi na masową turystykę kurortową i szkody dla środowiska, aby chronić naturalne piękno wyspy i jej mieszkańców.

Rząd Malediwów i branża turystyczna zaczęły eliminować niektóre negatywne skutki turystyki, wprowadzając nowe przepisy i wytyczne dotyczące praktyk w zakresie zrównoważonej turystyki oraz środków ochrony środowiska.

Środki te obejmują również promowanie lokalnego udziału w branży turystycznej, skupienie się na zrównoważonym rozwoju w kurortach oraz bardziej całościowe doświadczenia kulturalne, które łączą podróżnych z lokalnymi projektami i działaniami.

W rezultacie podróżni szukający niedrogich i bogatych kulturowo wrażeń na Malediwach mogą zatrzymać się na „lokalnych wyspach”, a nie w drogich kurortach.

Dlaczego warto rozważyć odwiedzenie „lokalnej wyspy” na Malediwach

Nacisk na szybki rozwój turystyki na Malediwach stworzył kilka nieuniknionych problemów środowiskowych i społecznych dla idyllicznego archipelagu
Nacisk na szybki rozwój turystyki na Malediwach stworzył kilka nieuniknionych problemów środowiskowych i społecznych dla idyllicznego archipelagu

W 2009 r. wyspy niebędące kurortami, zwane na Malediwach „wyspami lokalnymi”, uzyskały zezwolenie na prowadzenie pensjonatów i obiektów turystycznych, co zwiększyło perspektywy zatrudnienia miejscowej ludności i umożliwiło jej czerpanie korzyści finansowych z branży turystycznej.

Doprowadziło to do pojawienia się na lokalnych wyspach pensjonatów, kawiarni i restauracji, do których udała się grupa ciekawskich podróżników w poszukiwaniu bardziej autentycznego kawałka tropikalnego raju.

Na wyspach takich jak Maafushi, Guraidhoo i Hulhumale znajduje się także wiele pensjonatów, restauracji i kawiarni, w których można delektować się wyspiarską kuchnią po przystępnych cenach.

Przebywając poza międzynarodowymi kurortami i jedząc w lokalnych restauracjach, pieniądze wydane na wakacje na Malediwach prawdopodobnie pozostaną w społeczności. To podejście do turystyki kierowanej przez społeczność staje się popularne wśród bardziej świadomych podróżników, biorących pod uwagę ich wpływ na miejsca docelowe.

„Każdego roku obserwujemy rozwój turystyki lokalnej i wzrost turystyki społecznościowej” – mówi Sameeu Imad, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Hoteli i Pensjonatów na Malediwach.

Imad dodaje, że lokalne doświadczenia turystyczne powinny skupiać się na angażowaniu społeczności oraz „rozumieniu i słuchaniu ich kultur”. Uważa również, że odwiedzający powinni „wyskoczyć na wyspę”, aby spotkać miejscową ludność i „usłyszeć ich historie”.

Uzyskaj wyjątkowy wgląd w kulturę Malediwów

Turyści, którzy chcą skorzystać z tej formy turystyki prowadzonej przez społeczność, pobyt w lokalnym i niedrogim pensjonacie zapewnia im wyjątkowy wgląd w kulturę i zwyczaje Malediwów oraz bezpośrednio wspiera źródła utrzymania lokalnych rodzin.

Kilka pensjonatów na „lokalnych wyspach” jest własnością i jest zarządzanych przez członków społeczności, którzy są dumni z dzielenia się swoim dziedzictwem i gościnnością z odwiedzającymi.

Dla podróżnych pragnących wspierać praktyki zrównoważonej turystyki turystyka społeczna na Malediwach zapewnia również sposób na zminimalizowanie wpływu na środowisko, przy jednoczesnym wspieraniu lokalnych wysiłków na rzecz ochrony przyrody.

Wiele inicjatyw społecznych, od projektów ochrony mórz po inicjatywy dotyczące zrównoważonego rolnictwa i gospodarki odpadami, koncentruje się na zachowaniu surowego piękna wyspy i delikatnej różnorodności biologicznej.

Oprócz pobytu w lokalnych pensjonatach odwiedzający mogą również zarezerwować zajęcia i doświadczenia społecznościowe, które oferują wgląd w kulturę i tradycje Malediwów oraz zapewniają mieszkańcom dodatkowy dochód.

Nawiąż kontakt z mieszkańcami w sprawie jedzenia i rękodzieła

Istnieje wiele możliwości nawiązania kontaktu z mieszkańcami i utrzymania środków pieniężnych z turystyki w społecznościach Malediwów
Istnieje wiele możliwości nawiązania kontaktu z mieszkańcami i utrzymania środków pieniężnych z turystyki w społecznościach Malediwów

Istnieje wiele możliwości nawiązania kontaktu z mieszkańcami i pomocy w zatrzymaniu środków pieniężnych z turystyki w społecznościach Malediwów, w tym wycieczki z przewodnikiem po wioskach rybackich, wizyty na lokalnych targowiskach oraz praktyczne warsztaty tradycyjnego rzemiosła i gotowania.

Kolejną atrakcją turystyki społecznościowej na Malediwach jest szansa na nawiązanie kontaktu z lokalnymi rzemieślnikami i przedsiębiorcami, którzy wytwarzają szeroką gamę tradycyjnego rękodzieła i produktów ręcznie robionych.

Od misternych wyrobów lakierowanych i ręcznie tkanych tekstyliów po lokalnie uprawiane przyprawy i domowe przekąski – zakupy na lokalnych targach i w sklepach rzemieślniczych pozwalają podróżnym wspierać finansowo drobnych producentów i zabierać do domu wyjątkowe pamiątki i prezenty.

W pełni wykorzystując turystykę lokalną na Malediwach, możesz poznać wyspy poza granicami luksusowych kurortów i popularnych miejsc turystycznych i przyczynić się do lepszej przyszłości tego delikatnego, tropikalnego raju.