O nas
Kontakt

Podwyżka cen Diageo nie ożywia sektora hotelarskiego

Laura Kowalczyk

As the Official Spirits Partner of 75th Emmy® Awards, Johnnie Walker Blended Scotch Whisky celebrates the achievements of the entertainment community.

Podwyżki cen dotkną przede wszystkim marki Rockshore, Guinness, Hop House 13 i Carlsberg.

Anglo-irlandzki gigant napojów Diageo po raz trzeci w ciągu nieco ponad roku podniesie cenę swojego kufla. Wzrost o sześć centów w Irlandii następuje po początkowym wzroście o 12 centów w lutym 2023 r., a w lipcu ubiegłego roku dodano kolejne cztery centy.

Wzrost cen, który dotknie głównie marki Guinness, Rockshore, Carlsberg i Hop House 13, wynika głównie ze zwiększonych kosztów produkcji wpływających na całą działalność firmy w Irlandii. Koszty te wzrosły pomimo spadku inflacji i cen energii w ostatnich miesiącach.

Jak donosi Irish Examiner, w liście do klientów biznesowych firma stwierdziła: „Aby to zrekompensować, musimy przenieść część tych dodatkowych kosztów na naszych klientów. projekt asortymentu.

„Dotyczy to Guinnessa, którego cena wzrośnie o równowartość 0,06 euro za kufel piwa lub 5,28 euro za 50-litrową beczkę.

„Zmiany te wejdą w życie 15 kwietnia 2024 r., a dostawy realizowane od tej daty będą naliczane według nowych stawek”.

Firma zapewniła jednak dostawców, że będzie mogła swobodnie ustalać ceny detaliczne swoich produktów.

Co podwyżka cen Diageo oznacza dla pubów?

Najnowsze ogłoszenie Diageo o podwyżce cen wywołało rozczarowanie pubów i innych podmiotów z sektora hotelarsko-gastronomicznego, które już borykają się ze znacznymi podwyżkami kosztów.

Pat Crotty, dyrektor generalny Irlandzkiej Federacji Winiarzy (VFI), która reprezentuje puby zlokalizowane poza Dublinem, powiedział w oświadczeniu: „Oświadczenie Diageo jest nie tylko rozczarowujące, ale jest to krytyczny cios dla branży stojącej na krawędzi upadku. W obliczu burzy rosnących kosztów, w tym rosnącej płacy minimalnej, dodatkowych obowiązkowych dni chorobowych i zbliżającego się automatycznego zapisu na emeryturę, ostatnia podwyżka cen jest ciosem, na który nie mogą sobie pozwolić.

„Rząd musi zapewnić środki wsparcia handlu, ponieważ dotacje na zwiększone koszty prowadzenia działalności gospodarczej, choć mile widziane, nie są odpowiednią reakcją. VFI apeluje o dodatkowe wsparcie, m.in. obniżkę akcyzy, powrót do stawki 9%. Stawki VAT dla pubów serwujących jedzenie oraz obniżki składek na ubezpieczenie społeczne zależne od wynagrodzeń (PRSI) pracodawcy. Nie można oczekiwać, że celnicy przyjmą wszystkie te ciosy bez znaczącego wsparcia.

Diageo niedawno ujawniło, że nowym przewodniczącym spółki zostanie Sir John Manzoni, który zastąpi odchodzącego na emeryturę Javiera Ferrana. Sir John był wcześniej dyrektorem niewykonawczym firmy.