O nas
Kontakt

Polityka UE. TikTok zawiesza nagrody w aplikacji Lite w następstwie dochodzenia UE

Laura Kowalczyk

Making TikTok videos for fun evolved into a serious moneymaking venture for a US track athlete.

Platforma udostępniania plików wideo jest przedmiotem dwóch dochodzeń Komisji w ramach DSA.

TikTok dobrowolnie zawiesił funkcje nagród w swojej aplikacji TikTok Lite w następstwie dochodzeń Komisji Europejskiej, ogłosiły dziś (24 kwietnia) media społecznościowe.

Zawieszenie rozpocznie się dzisiaj i potrwa początkowo 60 dni dla nowych użytkowników, a do końca tygodnia dla wszystkich pozostałych użytkowników we Francji i Hiszpanii. Wstrzymano także wdrażanie w innych państwach członkowskich.

„TikTok zawsze stara się konstruktywnie współpracować z Komisją UE i innymi organami regulacyjnymi. Dlatego dobrowolnie zawieszamy funkcje nagród w TikTok Lite do czasu rozwiązania zgłoszonych przez nie obaw” – stwierdziła platforma udostępniania wideo w oświadczeniu dla X.

Na początku tygodnia (22 kwietnia) Komisja poinformowała, że ​​zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych (DSA) rozpocznie dochodzenie w związku z uruchomieniem aplikacji, aby sprawdzić zgodność z przepisami i czy przed wdrożeniem funkcji przeprowadziła ocenę ryzyka. Dyrektor UE wypytywał firmę o jej potencjalny wpływ na zdrowie psychiczne użytkowników, w szczególności w odniesieniu do potencjalnej stymulacji zachowań uzależniających.

TikTok miał czas do wczoraj (23 kwietnia) na przekazanie oceny ryzyka – co według rzecznika Komisji należycie uczynił.

Na początku tego tygodnia Komisja poinformowała również TikTok, że planuje nałożyć środki tymczasowe w celu zawieszenia programu nagród Lite w UE do czasu oceny jego bezpieczeństwa. TikTok miał czas do dzisiaj, aby odpowiedzieć Komisji, przedstawiając swoją linię obrony.

W odpowiedzi na dzisiejsze dobrowolne zawieszenie unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton oświadczył, że „przyjmuje do wiadomości tę decyzję”.

„Nasze sprawy przeciwko TikTok dotyczące ryzyka uzależnienia platformy trwają, łącznie z dochodzeniem mającym na celu ustalenie, czy uruchomienie TikTok Lite odbyło się zgodnie z DSA. Nasze dzieci nie są królikami doświadczalnymi mediów społecznościowych. DSA zapewnia bezpieczeństwo naszej unijnej przestrzeni internetowej” – powiedział Breton.

Za pośrednictwem TikTok Lite użytkownicy, którzy ukończyli 18 lat, mogą zdobywać punkty w ramach tak zwanego „Programu nagród” podczas wykonywania określonych zadań w aplikacji, takich jak oglądanie filmów, polubianie treści, obserwowanie twórców lub zapraszanie znajomych do dołączenia. Punkty te można wymienić na nagrody, takie jak kupony Amazon, karty podarunkowe za pośrednictwem PayPal lub walutę monet TikTok.

W lutym Komisja wszczęła pierwsze dochodzenie w sprawie braku zgodności w ramach DSA przeciwko TikTok.