O nas
Kontakt

Polityka UE. Zielone protesty znajdują mało prawdopodobnego sojusznika: organy nadzoru bankowego

Laura Kowalczyk

Green protestors stormed the stage in Brussels

Urzędnicy UE zagrozili karami finansowymi bankom, które nie traktują poważnie zmian klimatycznych.

Antykapitalistyczne zielone protesty spotkały się dziś (1 lutego) w Brukseli z nieoczekiwanym sojusznikiem – szefem Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

Organy nadzoru finansowego w UE nie zawsze zgadzają się z działaczami Extinction Rebellion, ale dwóch protestujących, którzy wtargnęli na scenę konferencji, wyrazili pewne współczucie, protestując przeciwko przepisom środowiskowym dużych banków.

„Barclays jest największym w Europie inwestorem w paliwa kopalne” – powiedział jeden z protestujących panelowi, w którym uczestniczył Francesco Ceccato, dyrektor generalny Barclays Europe.

„Wzrost PKB nie jest kompatybilny z zieloną transformacją” – stwierdził protestujący, dodając, że „miliard ludzi umrze z powodu zmian klimatycznych”.

Interwencja ta spotkała się z nieoczekiwaną odpowiedzią José Manuela Campy, który stoi na czele instytucji UE z siedzibą w Paryżu odpowiedzialnej za banki bloku.

„Protestujący wskazuje na bardzo ważny aspekt, a mianowicie na potrzebę transformacji” – powiedział TylkoGliwice przewodniczący EBA. „Banki mają do odegrania pewną rolę”.

„Nie dziwię się, że twierdzi, że banki mają w swoich bilansach paliwa kopalne, ponieważ my je produkujemy” – dodał Campa, wzywając pożyczkodawców do przedstawienia wiarygodnych i realnych planów przejścia na świat o zerowej emisji dwutlenku węgla.

„To tylko odzwierciedlenie sytuacji, w której znajdujemy się jako społeczeństwo. Wszyscy musimy zrobić w tej sprawie więcej i szybciej” – stwierdziła Campa.

Komentarze Campy pojawiły się po badaniu Europejskiego Banku Centralnego, odpowiedzialnego za bezpośredni nadzór nad największymi pożyczkodawcami w strefie euro, które wykazało, że księgi rachunkowe sektora finansowego wykazują „oszałamiającą” rozbieżność z celami ekologicznymi.

Nadzorca EBC Frank Elderson już wcześniej groził sankcjami kredytodawcom, którzy nie zwracają uwagi na kwestie ochrony środowiska.

Protest, który wzywał do nacjonalizacji sektorów gospodarki, odbył się tego samego dnia, co diametralnie przeciwna demonstracja – rolników, których traktory zablokowały Brukselę, wzywających do złagodzenia unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.

W komunikacie prasowym przesłanym najwyraźniej przez Extinction Rebellion, luźny kolektyw działaczy na rzecz ochrony środowiska, podano, że ten proekologiczny wyczyn był częścią inicjatywy Growth Kills.

Barclays nie odpowiedział natychmiast na prośbę TylkoGliwice o komentarz. Według strony internetowej banku, bank zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., ograniczając finansowanie sektorów wysokoemisyjnych zgodnie z porozumieniem paryskim w sprawie zmian klimatycznych.