O nas
Kontakt

Słynna serwetka, która zapewniła Messiemu transfer do FC Barcelona, ​​zostanie sprzedana na aukcji za 350 000 euro

Laura Kowalczyk

Napkin which detailed Messi

Serwetka, która słynęła z pierwszej przeprowadzki Lionela Messiego do FC Barcelona, ​​ma zostać wystawiona na aukcji w marcu, a jej cena zaczynać się będzie od 300 000 funtów (350 000 euro).

14 grudnia 2000 roku, pośród obaw i wahań w FC Barcelona w sprawie podpisania kontraktu z 13-letnim Lionelem Messim, ówczesny dyrektor piłkarski klubu, Carles Rexach, podjął zdecydowane działania.

Będąc na lunchu w klubie tenisowym Pompeia w Barcelonie i właśnie otrzymawszy gorączkowy telefon od ojca Messiego, Jorge, grożącego, że zabierze syna z powrotem do Argentyny, Rexach improwizował i sięgnął po jedyne dostępne w pobliżu narzędzie – skromną papierową serwetkę.

Na serwetce pospiesznie naszkicował porozumienie, które na zawsze zmieniło bieg historii futbolu.

Pisemny kontrakt, opatrzony podpisami Rexacha, Josepa Minguelli (doradcy, który odegrał kluczową rolę w podróży Messiego z Ameryki Południowej) i Horacio Gaggioli (argentyńskiego agenta kształtującego umowę), okazał się genezą kariery zawodowej Messiego.

Mały chłopiec z Rosario strzelił 672 gole w 778 meczach dla hiszpańskiego klubu, zapewnił sobie osiem zwycięstw w karierze i ugruntował swój status prawdopodobnie największego piłkarza, jaki kiedykolwiek gościł w tym sporcie.

Teraz zabytkowa serwetka będzie dostępna w marcu dla prywatnych licytantów w ramach brytyjskiego domu aukcyjnego Bonhams, po cenie wywoławczej 300 000 funtów (351 000 euro).

Najsłynniejsza serwetka na świecie

Na tym zdjęciu zrobionym 5 stycznia 2012 r. Horacio Gaggioli trzyma oprawioną w ramkę kopię serwetki łączącej 13-letniego Lionela Messiego z FC Barceloną.
Na tym zdjęciu zrobionym 5 stycznia 2012 r. Horacio Gaggioli trzyma oprawioną w ramkę kopię serwetki łączącej 13-letniego Lionela Messiego z FC Barceloną.

„To jedna z najbardziej ekscytujących pozycji, z jakimi kiedykolwiek miałem do czynienia” – powiedział Ian Ehling, dyrektor działu pięknych książek i rękopisów w Bonhams w Nowym Jorku.

„Tak, to papierowa serwetka, ale to ta słynna serwetka, która była na początku kariery Messiego. Zmieniła życie Messiego, przyszłość Barcelony i odegrała kluczową rolę w zapewnieniu miliardom kibiców najwspanialszych momentów piłkarskich fanów na całym świecie.”

Od momentu podpisania serwetka o wymiarach zaledwie 16,5 x 16,5 cm pozostaje własnością Gaggioli i jest zabezpieczona w skarbcu w Andorze.

Umowa na serwetce, oznaczona niebieskim tuszem, stwierdza: „W Barcelonie, w dniu 14 grudnia 2000 r., w obecności Minguelli i Horacio, Carles Rexach, dyrektor sportowy FC Barcelona, ​​niniejszym wyraża zgodę, na swoją odpowiedzialność i niezależnie od jakichkolwiek odmiennych opinii, zakontraktować zawodnika Lionela Messiego, pod warunkiem, że dotrzymamy uzgodnionych kwot.”

Rexach wspominał ESPN w wywiadzie z 2020 roku: „Powiedziałem Jorge (ojcu Messiego), że tam jest mój podpis i że są świadkowie, że pod moim nazwiskiem wezmę na siebie bezpośrednią odpowiedzialność, nie ma już o czym rozmawiać i na co należy uzbroić się w cierpliwość kilka dni, ponieważ Leo mógł już uważać się za zawodnika Barcy”.

Internetowa aukcja serwetki potrwa od 18 do 27 marca.