O nas
Kontakt

Północnoeuropejski „coolcation” przyciąga turystów i nowych mieszkańców

Laura Kowalczyk

Tourists are bucking the traditional summer norms – with this year’s hottest trend instead being holidaying in cooler countries.

„Coolcation” to jeden z tegorocznych trendów turystycznych, w którym turyści poszukują chłodniejszych klimatów. Przy wysokich temperaturach latem znacznie przekraczających 30°C coraz więcej turystów z Europy środkowej i południowej podróżuje do Szwecji.

Turyści w tym roku odchodzą od tradycyjnych letnich norm i wybierają chłodniejsze kraje.

Coraz więcej turystów z Europy Środkowej i Południowej, gdzie temperatury latem mogą sięgać nawet 30, a nawet 40°C, udaje się do Umeå w Szwecji.

Dzięki lipcowej pogodzie wynoszącej 17°C, spokojnej i cichej atmosferze oraz braku korków ulicznych Umeå staje się bardzo popularnym celem podróży, do którego przyjeżdżają tłumnie turyści.

Kierownik kempingu Charlotte Nillson zauważyła, że ​​coraz więcej osób z Finlandii przybywa na największy kemping w Luleå. Uważa, że ​​wyjaśnieniem jest słaba korona szwedzka.

Goście z Holandii również wybrali Szwecję zamiast Hiszpanii, a Nilsson uważa, że ​​za tym stoją skuteczne kampanie marketingowe.

„Holenderowie przychodzą do recepcji i mówią nam, że widzieli Norbottona w telewizji i teraz jadą na Przylądek Północny” – opowiada.

Szwecja również odnotowała wzrost liczby zagranicznych nabywców domów w całym kraju Europy Północnej o około 10,5 miliona. Zmiana klimatu jest kolejnym ważnym powodem.

Andre Hamacher i Angelina Pril przeprowadzili się z Niemiec do nowego szwedzkiego domu w maju. Kupili dom wakacyjny w Arvidsjaur cztery lata temu, ale początkowo nie planowali tam mieszkać na stałe aż do zeszłego roku.

„Latem temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza, tutaj jest chłodniej” – powiedział Hamacher.