O nas
Kontakt

Południowe Włochy staną się bogatsze niż Niemcy i Francja – partia Meloni

Laura Kowalczyk

Południowe Włochy staną się bogatsze niż Niemcy i Francja - partia Meloni

Tweet głoszący „fakt historyczny” został usunięty wkrótce po opublikowaniu w Internecie.

Partia polityczna premiera Włoch Georgia Meloni twierdzi, że południowe Włochy staną się bogatsze niż dwie największe gospodarki Unii Europejskiej.

Bracia z Włoch napisali w poniedziałek na Twitterze, że PKB południowych Włoch – który mierzy całkowitą wartość towarów i usług wytwarzanych w ramach gospodarki – „przekroczy PKB Francji i Niemiec”, publikując zdjęcie premiera czytającego „arcydzieło Meloni”.

Cytował dane włoskiego CGIA z Mestre (Stowarzyszenie Rzemieślników i Małych Przedsiębiorstw), nie dostarczając żadnych dalszych dowodów.

Ten „fakt historyczny” „uciszyłby zwykłe sowy”, dodał, odnosząc się do ludzi, którzy życzą innym nieszczęścia.

Tweet został usunięty z Twittera (obecnie X) w poniedziałkowe popołudnie, kilka godzin po jego opublikowaniu.

Wywołało to kpiny niektórych użytkowników mediów społecznościowych, a jeden sugerował, że myśleli, że post pochodzi z konta parodii.

Wiadomości Euro
Tweet pozostawał w Internecie przez kilka godzin, po czym został usunięty.

Nękana przez głęboko zakorzenione problemy złego zarządzania, przestępczości zorganizowanej i biedy, gospodarka południowych Włoch od dawna jest słabiej rozwinięta niż północna, nie mówiąc już o Francji i Niemczech.

Według danych analityków ekonomicznych CEIC, PKB na mieszkańca na południu kraju wyniósł w 2017 r. 18 512 euro. W tym roku była ona znacznie wysoka zarówno we Francji (35 442 euro), jak i w Niemczech (40 929 euro), chociaż w tych krajach również istnieją znaczne dysproporcje regionalne.

Podział ekonomiczny między północą a południem Włoch prowadzi do ostrych nierówności. Według oficjalnej sieci służb zatrudnienia Unii Europejskiej (EURES), działalność przemysłowa koncentruje się na północy, a mieszkańcy południa utrzymują się z rolnictwa i turystyki.

Według danych UE w ubiegłym roku bezrobocie wyniosło odpowiednio 17,1% i 16,6% w południowych regionach Kampanii i Sycylii, podczas gdy w północnej Lombardii było to 4,9%.

Gospodarki w całej Europie borykają się obecnie z utrzymującą się wysoką inflacją napędzaną wojną na Ukrainie i zmianami klimatycznymi.

Meloni znalazła się pod presją polityczną po niespodziewanym ogłoszeniu, że gospodarka skurczyła się o 0,3% w drugim kwartale 2023 r. – wbrew bardziej optymistycznym prognozom większości analityków.

Tymczasem cała strefa euro odnotowała wzrost o 0,3%.

Ograniczenie pomocy dla ubóstwa – o czym informowano odbiorców SMS-em – oraz nieudany plan opodatkowania banków również mocno uderzyły w prawicę.

Meloni i jej partia Brothers of Italy twierdzą, że ich kontrowersyjna decyzja o zastąpieniu istniejącego programu wsparcia dochodów dla gospodarstw domowych o niskich dochodach bardziej restrykcyjną alternatywą przyspieszy wzrost, chociaż to jeszcze się nie pojawiło.

Według najnowszej oceny Komisji Europejskiej PKB Włoch nadal wzrośnie w tym roku o 1,2% – znacznie więcej niż 0,7% we Francji i 0,2% w Niemczech.

Meloini już wcześniej twierdziła, że ​​ta prognoza dowodzi „skuteczności” polityki gospodarczej jej prawicowego rządu koalicyjnego.

Sytuacja może się jednak zmienić. Ponadto dane z Brukseli wyprzedzają fatalne wyniki gospodarcze Włoch w okresie od kwietnia do czerwca.

Były premier Giuseppe Conte oskarżył swojego następcę o zorganizowanie „katastrofy gospodarczej”, po nieoczekiwanym sierpniowym ogłoszeniu, że gospodarka się skurczyła.

Włoskie ministerstwo finansów obwiniło czynniki zewnętrzne, takie jak decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu stóp procentowych.

„Tu nie chodzi o pogorszenie koniunktury gospodarczej ani pech” – powiedział FT Ubaldo Pagano, poseł z opozycyjnej Partii Demokratycznej w odpowiedzi na słabe dane.

„To są skutki rażącej niezdolności tego rządu do kierowania procesami gospodarczymi i zachęcania do inwestycji”.