O nas
Kontakt

Badania pokazują, że ryzyko długiego Covid-19 utrzymuje się dwa lata po zakażeniu

Laura Kowalczyk

Badania pokazują, że ryzyko długiego Covid-19 utrzymuje się dwa lata po zakażeniu

Badania pokazują, że po zakażeniu Covid-19 ludzie mogą być narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia kilku długotrwałych problemów zdrowotnych po latach.

Nowe badanie wykazało, że zarażenie się Covid-19 może narazić ludzi na zwiększone ryzyko wystąpienia kilku chorób przewlekłych, w tym zmęczenia, zakrzepów krwi i cukrzycy, nawet dwa lata po zakażeniu.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację ponad 100 000 osób, które w 2020 r. uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa, sprawdzając je przez dwa lata, aby ustalić, czy są one narażone na ryzyko 80 schorzeń związanych z długotrwałym zakażeniem wirusem Covid-19.

Porównali tę grupę z grupą kontrolną składającą się z 5,9 miliona osób, które nie uzyskały pozytywnego wyniku testu na obecność Covid-19.

Ustalili, że ci uczestnicy, którzy przeszli łagodną infekcję Covid-19 (którzy nie byli hospitalizowani) nadal byli narażeni na ryzyko wystąpienia prawie jednej trzeciej chorób przewlekłych dwa lata po zakażeniu.

Ci, którzy byli hospitalizowani z powodu Covid-19, radzili sobie jeszcze gorzej i byli zagrożeni około dwiema trzecimi chorób przewlekłych, wpływających na prawie wszystkie układy narządów.

„Obawiamy się, że ta pandemia wywoła falę chorób przewlekłych, której nie mieliśmy przed pandemią” – powiedział Ziyad Al-Aly, szef działu badań i rozwoju w Veterans Affairs Health Care System w Saint Louis w USA TylkoGliwice Dalej.

„Nawet gdy pandemia ustąpi i będzie widać ją w lusterku wstecznym, po fakcie pozostaniemy z nią w postaci choroby przewlekłej, która u niektórych osób może trwać długo, a nawet całe życie” – powiedział Al- Aly, która była główną autorką badania.

Badanie opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Nature Medicine wykazało, że u osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 w dalszym ciągu ryzyko śmierci i hospitalizacji było zwiększone dwa lata po zakażeniu.

Ryzyko śmierci u osób z łagodnym zakażeniem wirusem Covid-19 stało się jednak nieznaczne 6 miesięcy po zakażeniu w porównaniu z grupą kontrolną, a ryzyko hospitalizacji stało się nieistotne 19 miesięcy po zakażeniu.

„Osoby, które faktycznie były hospitalizowane, miały jeszcze dłuższą, bardziej żmudną drogę do powrotu do zdrowia” – powiedział Al-Aly, który jest także epidemiologiem klinicznym na Washington University w Saint Louis.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną amerykańskiego Departamentu ds. Weteranów, największego zintegrowanego systemu opieki zdrowotnej w kraju. Jednak populacja tej populacji to głównie mężczyźni, co może ograniczać możliwość uogólniania wyników badania.

Kolejnym ograniczeniem jest to, że uczestnicy byli włączani do badania do końca 2020 r., zanim szczepienia stały się powszechnie dostępne, a do badania włączono osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronaawirusa, ale mogły pominąć osoby, które miały infekcję, ale nie zostały poddane testowi.

„Włączenie tych uczestników do grupy kontrolnej, jeśli rzeczywiste ryzyko wystąpienia u nich niekorzystnych skutków zdrowotnych było wyższe niż u osób niezakażonych, mogłoby skutkować niedoszacowaniem ryzyka” – stwierdzili autorzy badania.

Długi Covid ma wpływ na miliony w Europie

Według danych Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia (IHME) na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle w USA prawie 36 milionów ludzi w Europie i niektórych częściach Azji Środkowej doświadczyło długotrwałego Covid-19.

„To jedna na 30 osób, której powrót do normalnego życia może nadal sprawiać trudności” – powiedział na czerwcowej konferencji prasowej dr Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

Osoby z długim przebiegiem Covid-19 skarżyły się między innymi na zmęczenie, duszność, kaszel i zawroty głowy.

To nowe badanie wykazało, że nawet ci uczestnicy, którzy nie byli hospitalizowani, mieli zwiększone ryzyko zaburzeń krzepnięcia krwi, problemów z płucami, zmęczeniem, problemami żołądkowo-jelitowymi, problemami mięśniowo-szkieletowymi i cukrzycą – twierdzi Al-Aly.

„Nawet jeśli pandemia zniknie z powierzchni ziemi, miliony ludzi w USA i wielu, wielu innych ludzi na całym świecie będzie nadal borykać się z jego skutkami, a niektórzy z nich przez całe życie” – powiedział.

Al-Aly powiedział, że ludzie powinni w dalszym ciągu zapobiegać zakażeniom, siedząc, jeśli to możliwe, na zewnątrz, maskując się w tłumie i otrzymując zastrzyk przypominający.

Powiedział także, że świat powinien w dalszym ciągu poszukiwać szczepionek nowej generacji blokujących przenoszenie wirusa.