O nas
Kontakt

Poniżej 30? Oto zniżki kolejowe dla młodych osób dostępne w Europie

Laura Kowalczyk

Poniżej 30?  Oto zniżki kolejowe dla młodych osób dostępne w Europie

W Europie dostępnych jest wiele zniżek kolejowych dla studentów i młodych osób.

Podróż koleją szybko staje się preferowaną metodą transportu dla podróżnych poszukujących tanich i zrównoważonych opcji.

Tego lata w kilku krajach europejskich, w tym w Niemczech, Portugalii i Francji, wprowadzono bilety miesięczne i oferty na bilety kolejowe.

Z raportu EY Future Travel Behaviours, który analizuje trendy podróżnicze Włochów i Europejczyków, szczególnie chętnie korzystają młodzi ludzie.

W Europie dostępnych jest wiele zniżek kolejowych dla studentów i młodych osób. Oto, jak zaoszczędzić pieniądze podróżując pociągiem.

Jakie zniżki kolejowe są dostępne dla młodych ludzi we Włoszech?

Jak wynika z raportu EY dotyczącego trendów w podróżach, pociągi są preferowanym środkiem transportu we Włoszech, szczególnie dla pokolenia Z.

Trenitalia, wiodący operator kolejowy w kraju, oferuje różnorodne zniżki dla młodych podróżnych.

Zniżka „Young” obejmuje aż do 70% zniżki na bilety w pociągach nocnych Intercity i Intercity oraz w szybkiej Frecciabianca. Aby kwalifikować się do ulgi, trzeba mieć mniej niż 30 lat.

Należy także zapisać się do programu lojalnościowego CartaFreccia dla pociągów Freccia, Eurocity i Euronight lub nowego programu X-Go dla pociągów regionalnych i Intercity, w którym punkty można wymienić na zwrot gotówki na przyszłe podróże.

W przypadku szybkich połączeń Frecciarossa i Frecciargento osoby poniżej 30. roku życia mogą skorzystać z oferty FrecciaYoung.

Ogranicza to ceny biletów standardowych i drugiej klasy do 19 lub 29 euro, w zależności od linii. Zniżka obowiązuje dla podróżnych posiadających CartaFreccia.

Młodzi podróżnicy w wieku od 12 do 26 lat mogą również kupić Carta Verde. Kosztuje 40 euro rocznie i uprawnia do 10% zniżki na każdy podstawowy bilet pierwszej lub drugiej klasy, w tym na kuszetki i miejsca do spania w pociągach nocnych.

Studenci mogą otrzymać Carta dello Studente, zwaną kartą IoStudio, wydawaną przez włoskie Ministerstwo Edukacji. Daje to 20% zniżki na bilety pierwszej i drugiej klasy w pociągach nocnych Frecciarossa, Frecciargento i Frecciabianca, Intercity i Intercity.

Jakie zniżki kolejowe są dostępne dla młodych ludzi we Francji?

SNCF, francuskie przedsiębiorstwo kolejowe będące własnością państwa, oferuje kartę młodzieżową dla podróżnych w wieku od 12 do 27 lat. Carte Jeune kosztuje 50 euro i uprawnia młodych ludzi do zniżek na pociągi TGV, TER i Intercité.

Rezerwując dowolny pociąg TGV i Intercité, otrzymasz gwarantowaną 30% zniżkę. Dodatkowa zniżka wynosi 10% na bilety „Prem’s” lub bilety Early Bird, które są dostępne do czterech miesięcy przed odjazdem pociągu.

Zniżka wynosi także 25% na linie pomiędzy Francją a Hiszpanią, Luksemburgiem a Niemcami, a także na pociągi TGV Paryż-Fryburg Bryzgowijski, Lyria i TGV Francja-Włochy.

Podróżujący w wieku od 16 do 27 lat mogą zakupić kartę TGVMAX za 79 euro miesięcznie, która umożliwia nieograniczone podróżowanie pociągami TGV i Intercité.

W Paryżu osoby poniżej 26 roku życia i studenci mogą otrzymać kartę Carte Imagine R, która jest ważna przez rok i uprawnia do podróżowania po całym regionie paryskim (Île-de-France).

Kosztuje 342 EUR, płatne jednorazowo lub w 9 ratach plus opłata administracyjna w wysokości 8 EUR.

Jakie zniżki kolejowe są dostępne dla młodych ludzi w Niemczech?

Obywatele spoza Europy podróżujący po Niemczech mogą kupić German Rail Pass na nieograniczone przejazdy wszystkimi regularnymi pociągami obsługiwanymi przez DB Bahn, w tym szybkimi pociągami ICE.

Aby się kwalifikować, musisz mieć od 12 do 27 lat. Karnet można zakupić na 3, 4, 5, 7, 10 lub 15 kolejnych dni.

Każdemu podróżującemu w wieku od 6 do 18 lat karta Youth BahnCard 25 uprawnia do 25% zniżki na taryfy elastyczne i oszczędne na terenie Niemiec i kosztuje 12 euro.

Osoby w wieku do 26 lat mogą kupić kartę My BahnCard w cenie 36,90 euro rocznie, która uprawnia do 25% i 50% zniżek na taryfy elastyczne i tańsze na terenie Niemiec.