O nas
Kontakt

„Ponure przypomnienie”: ponad 400 000 ptaków śpiewających zginęło na Cyprze po wycofaniu się policji przeciwdziałającej kłusownictwu

Laura Kowalczyk

A blackcap is caught on a limestick placed by poachers in Cyprus.

Stada migrujących ptaków wciąż spotykają okrutny koniec na swojej trasie przelotu przez wyspę, szczególnie w brytyjskiej bazie wojskowej.

Jak wynika z nowego raportu śledzącego zorganizowaną przestępczość związaną z dziką przyrodą, na Cyprze odnotowano „oszałamiający” wzrost liczby zabijanych ptaków śpiewających.

Według badaczy z BirdLife Cyprus i RSPB zeszłej jesieni w sieci kłusowników schwytano 435 000 ptaków, w tym czapkę czarną, gajówkę i rudzika.

Oznacza to wzrost o 90 000 w porównaniu z sezonem 2022 i odwrócenie tendencji spadkowej w zakresie zabijania ptaków śpiewających w ciągu ostatniej dekady. BirdLife twierdzi, że częściowo winny jest spadek egzekwowania przepisów wokół brytyjskich stref suwerennych na wyspie.

„Nie możemy pozwolić, aby poczyniony postęp został zniweczony, a szokujący poziom zabijania ptaków śpiewających powrócił do odrażającego poziomu, jaki kiedyś obserwowaliśmy” – mówi Mark Thomas, szef dochodzenia RSPB.

Do niedawna na Cyprze zabijano miliony ptaków śpiewających ze względu na lokalną skłonność do jedzenia ich marynowanych lub gotowanych jako danie zwane „ambelopoulia”.

Ta praktyka łapania małych ptaków w pułapki w celu spożycia przez ludzi została zakazana w 1974 r., ale była kontynuowana na skalę przemysłową – i trwa do dziś – za pośrednictwem ukrytego czarnego rynku.

Jak i gdzie zabija się ptaki śpiewające na Cyprze?

Stada ptaków migrujące z lęgowisk w Europie do zimowisk w Afryce spotykają okrutny koniec na swojej trasie przelotu przez Cypr.

Zorganizowane grupy przestępcze rozwieszają „sieci mgłowe” pokryte klejem między krzakami i sadami lub sadzą wapy pokryte materiałem klejącym.

Kłusownicy używają wabików odgrywających śpiew ptaków, aby zwabić zwierzęta w te lepkie sidła, po czym wracają, aby je zrywać o świcie, często zostawiając stopy, gdy je wyrywają.

Gatunkami najczęściej odwiedzanymi w cypryjskich tawernach są gajówki i wodniczka zwyczajna, ale można je też zjeść u innych ptaków, np. rudzików. Większe, niejadalne ptaki, takie jak wilgi i jastrzębie, również bezkrytycznie łapane są w sieci.

Ptak zaplątany w sieć używaną przez kłusowników do łapania migrujących ptaków śpiewających wczesnym rankiem w dzielnicy Larnaka na Cyprze, 2012.
Ptak zaplątany w sieć używaną przez kłusowników do łapania migrujących ptaków śpiewających wczesnym rankiem w dzielnicy Larnaka na Cyprze, 2012.

Władze odkryły ponad 4,5 km sieci używanych do łapania ptaków jesienią 2023 r.

Jeden z głównych obszarów monitorowanych pod kątem odłowu ptaków znajduje się w pobliżu Famagusty, która obejmuje Wschodnią Bazę Suwerenną Dhekelia (ESBA) – jedną z dwóch suwerennych baz (SBA), które brytyjskie wojsko utrzymuje na wyspie.

Znaczna część wzrostu liczby sieci wynikała z tego SBA, podczas którego nastąpił 41-procentowy wzrost liczby odkryć śmiercionośnego materiału.

Co kryje się za wzrostem liczby zabójstw ptaków śpiewających w brytyjskiej bazie wojskowej?

Po „niezwykłym postępie” w ostatnich latach koordynator kampanii BirdLife Cyprus, Tassos Shialis, twierdzi, że wysoka liczba za rok 2023 „ponurym przypomnieniem tego, jak szybko sprawy mogą się pogorszyć, gdy organy ścigania cofną się o krok”.

Obniżenie kar za odławianie wapien z 2000 do 200 euro (w 2020 r.) zasadniczo zdekryminalizowało ich stosowanie, podczas gdy duzi, zorganizowani traperzy w dalszym ciągu nie zniechęcają się – twierdzą.

Na obszarach SBA „niedobory kadrowe w policyjnej jednostce SBA ds. zwalczania kłusownictwa doprowadziły do ​​wzrostu liczby pułapek za pomocą sieci mgłowych”.

Armia brytyjska stara się zachować dyskrecję w swoich bazach w Dhekelia i Akrotiri, które stanowią cenne zasoby do obserwacji obrzeży Bliskiego Wschodu.

Jednak gdy ptaki śpiewające wzbiły się w niebo nad Cyprem, eskalacja przemocy w Izraelu i Gazie w październiku – tuż za Morzem Śródziemnym – spowodowała, że ​​organizacje SBA zaczęły odgrywać bardziej aktywną rolę. RAF Akrotiri został potępiony przez cypryjskich działaczy za przeprowadzenie w styczniu ataków na rebeliantów Houthi w Jemenie.

Komendant policji w brytyjskiej bazie Dhekelia instruuje kierowcę buldożera, aby zmiażdżył urządzenia przywołujące ptaki używane przez kłusowników, 2018.
Komendant policji w brytyjskiej bazie Dhekelia instruuje kierowcę buldożera, aby zmiażdżył urządzenia przywołujące ptaki używane przez kłusowników, 2018.

BirdLife Cyprus nie spekuluje, jak zmieniły się potrzeby SBA w zakresie nadzoru ani w jaki sposób mogło to przesunąć priorytety policji w stronę innych zasobów. Organizacja pozarządowa uważa, że ​​przyczyną zmniejszenia się jednostki ds. zwalczania kłusownictwa SBA jest niski poziom odłowów odnotowywany w poprzednich latach, co w oczach policji SBA zmniejsza potrzebę tworzenia większej jednostki.

„Musimy utrzymać dynamikę przeciwdziałania odłowom, a władze muszą nadal opowiadać się za podejściem zerowej tolerancji wobec odławiania ptaków” – mówi Shialis.

„W Republice Cypryjskiej musimy zobaczyć ponowne zaangażowanie rządu w walkę ze zorganizowanymi traperami, którzy w dalszym ciągu czerpią ogromne zyski przy niewielkim ryzyku” – dodaje Mark Thomas z RSPB. „Dzięki wspólnej pracy możemy sprawić, że to stanie się przeszłością”.