O nas
Kontakt

Pożary w Kanadzie: dlaczego helikoptery strażackie strzelają do płonących lasów?

Laura Kowalczyk

Pożary w Kanadzie: dlaczego helikoptery strażackie strzelają do płonących lasów?

Wielu użytkowników mediów społecznościowych błędnie twierdzi, że strażacy w rzeczywistości eskalują ponad 400 pożarów lasów szalejących w Kolumbii Brytyjskiej, po udostępnieniu wirusowego wideo helikoptera rozpylającego łatwopalną ciecz.

Seria niszczycielskich pożarów pochłonęła rozległe obszary lasów w Kolumbii Brytyjskiej i Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie, zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji swoich domów.

Według Kanadyjskiego Międzyagencyjnego Centrum Pożarów Leśnych (CIFFC) w kraju panuje najgorszy sezon pożarów w historii – w całym kraju doszło do co najmniej 1000 pożarów.

Eksperci twierdzą, że zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko gorącej i suchej pogody, która prawdopodobnie stworzy optymalne warunki prowadzące do pożarów.

Ale jeden film był zagadkowy wielu użytkowników mediów społecznościowych i wywołało teorie spiskowe, te pożary lasów w Kanadzie nie mają nic wspólnego ze zmianami klimatycznymi, a raczej zostały celowo wywołane przez helikoptery strażackie.

Klip przedstawia helikopter lecący nad wypełnionym dymem lasem, podczas gdy pochodnia zawieszona na śmigłowcu emituje płomienie. Następne ujęcie pokazuje, że płonie duży obszar ziemi.

„Kanada użyła dronów z przyczepionymi miotaczami ognia i helikopterów do wzniecania pożarów w całym kraju (Justin) Trudeau nazwał to zmianami klimatycznymi” – napisał na Twitterze jeden z użytkowników.

„Mieszkam w Kanadzie. Pożary wzniecali za pomocą dronów i helikopterów zrzucających kule ognia” – głosi inne konto X, znane wcześniej jako Twitter.

Przeszukując obraz wstecz, The Cube stwierdził, że ten klip jest rzeczywiście prawdziwy i nie został sfałszowany.

Materiał filmowy nie pokazuje jednak aktualnych pożarów w Kanadzie. Pochodzi z czerwca 2023 r. i został po raz pierwszy opublikowany w serwisie YouTube przez służbę Wildfire Service z Kolumbii Brytyjskiej.

Zgodnie z opisem filmu, klip przedstawia planowany zapłon podczas pożaru Donnie Creek przy użyciu helikoptera miotającego płomienie zwanego Heli-torch.

Nie oznacza to jednak, że helikoptery celowo eskalują pożary lasów.

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ogień ogniem można zwalczyć – nazywa się to kontrolowanym spalaniem.

Ponieważ nie ma możliwości rozpylenia wystarczającej ilości wody, aby całkowicie ugasić pożar, strażacy muszą stworzyć przerwę przeciwpożarową. „Jeśli otoczysz ogień obszarem, w którym nie ma paliwa do spalenia, w końcu zgaśnie” – wyjaśnia artykuł w Wired.

„Planowane zapłony to podstawowe narzędzie zarządzania pożarami, które umożliwia usuwanie paliw leśnych i doprowadzenie krawędzi pożaru do ustalonych linii kontrolnych z mniejszą intensywnością niż ogień swobodny, ograniczając w ten sposób możliwość dalszego rozprzestrzeniania się” – wyjaśnia służba Wildfire Service z Kolumbii Brytyjskiej.

W USA te helikoptery miotające ogień są używane jako środek zapobiegawczy.

W Kalifornii władze celowo podpaliły stromy i suchy teren, niedostępny dla strażaków, aby zapobiec wybuchowi pożarów w sezonie letnim.

W przeszłości udostępniano podobne filmy przedstawiające planowane oparzenia, aby szerzyć teorie spiskowe dotyczące poważnych pożarów lub dyskredytować zmiany klimatyczne.