O nas
Kontakt

Poznaj nowe wirtualne awatary Korei Południowej, oparte na sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

Poznaj nowe wirtualne awatary Korei Południowej, oparte na sztucznej inteligencji

Poznaj Zaeina, jednego z najbardziej aktywnych wirtualnych ludzi w Korei Południowej, stworzonego przy użyciu sztucznej inteligencji (AI).

Z gładkimi czarnymi włosami i dyskretnym makijażem Zaein potrafi śpiewać, czytać wiadomości i sprzedawać luksusowe ubrania – ale nie jest byle jaką gwiazdą z Korei Południowej.

Zaein jest jednym z najaktywniejszych wirtualnych awatarów w kraju i wykorzystuje technologię deepfake.

Korea Południowa wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) w wielu dziedzinach, od wiadomości wykorzystujących prezenterów Deepfake po pastorów AI.

Popularne są awatary typu deepfake

Zaein jest dziełem firmy Pulse9. Ta południowokoreańska firma specjalizująca się w sztucznej inteligencji stworzyła już kilka cyfrowych postaci dla niektórych z największych konglomeratów w kraju, w tym giganta handlu detalicznego Shinsegae.

„Pracują nad rozwojem technologii, która umożliwi szersze zastosowanie sztucznej inteligencji u ludzi” – powiedział AFP Park Ji-Eun, dyrektor generalny firmy.

W ojczyźnie K-popu agencje gwiazd jako pierwsze zainwestowały w rozwój wirtualnych awatarów.

Pulse9 chce „pokazać, że ci wirtualni ludzie nie są tylko idolami fantasy, ale mogą współistnieć z ludźmi jako koledzy i przyjaciele” – powiedział Park.

„Wirtualni ludzie są w zasadzie zdolni do wykonywania większości tego, co robią prawdziwi ludzie” – dodała, chociaż w tym procesie nadal potrzebny jest wkład człowieka, „do czasu opracowania naprawdę silnej sztucznej inteligencji”.

Twarz Zaeina została zaprojektowana w procesie zwanym głębokim uczeniem się, który uczy komputerów metodą opartą na ludzkim mózgu. Algorytm skanował twarze gwiazd K-popu w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Kilkunastu ludzi, każdy z różnymi talentami (śpiew, taniec, aktorstwo…), pomogło zbudować charakter Zaeina, nakładając się na deepfake.

„Myślę, że może to być dobra praktyka dla osób, które chcą zostać celebrytami i właśnie to mi się spodobało” – powiedział AFP jeden z aktorów. Ze względu na politykę firmy nie można było podać jej imienia.

„Chciałbym spróbować grać jako mężczyzna, jeśli dobrze władam głosem, i może jako obcokrajowiec – coś, czym nie mogę się stać w prawdziwym życiu” – dodała.

Sztuczna inteligencja kwitnie w Korei Południowej

Jak wynika z raportu Centrum Bezpieczeństwa i Wschodzących Technologii przy Uniwersytecie Georgetown, kraj ten jest „światowym liderem w tworzeniu patentów na sztuczną inteligencję i wnosi istotny wkład w badania nad sztuczną inteligencją”.

To także ważny producent półprzewodników niezbędnych do rozwoju sztucznej inteligencji.

Według Georgetown sztuczna inteligencja również wydaje się być szybko rozwijającym się rynkiem – w 2021 r. 2,76 miliarda dolarów (2,60 miliarda euro) zainwestowano w prywatne spółki z Korei Południowej zajmujące się sztuczną inteligencją.

Reuters podał, że przepisy prawne w Korei Południowej są postrzegane jako mniej restrykcyjne niż w UE.

„Aby koreańskie firmy miały siłę w globalnym ekosystemie sztucznej inteligencji, każda firma musi najpierw zabezpieczyć specjalistyczną technologię na potrzeby pionowej sztucznej inteligencji”, czyli sztucznej inteligencji zaprojektowanej i zoptymalizowanej do konkretnych zastosowań, powiedział agencji Reuters, Kyunghoon Bae, dyrektor ds. badań LG nad sztuczną inteligencją.

Według „The Korea Economic Daily” popularne są także aplikacje modlitewne oparte na sztucznej inteligencji.

Meadow, chrześcijański chatbot, twierdził, że w ciągu trzech dni od uruchomienia zapewnił sobie bezpieczeństwo 50 000 użytkowników. Kolejne narzędzie, Biblely wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia plików audio Deepfake po przeszkoleniu z nagraniami różnych pastorów kościelnych.