O nas
Kontakt

Praski koncert rosyjskiej sopranistki Anny Netrebko został skrócony i oznaczony jako „niewrażliwy” w związku z trwającą wojną

Laura Kowalczyk

Praski koncert rosyjskiej sopranistki Anny Netrebko został skrócony i oznaczony jako „niewrażliwy” w związku z trwającą wojną

W oświadczeniu Nachtigall Artists Management powiedział: „Uzgodniliśmy, że ulegniemy naciskom politycznym i że Anna nie będzie domagać się odszkodowania ani od Nachtigall Artists Management, ani od Miejskiego Domu Reprezentacyjnego”.

Długo oczekiwany występ znanej rosyjskiej śpiewaczki operowej Anny Netrebko w czeskiej stolicy został odwołany z powodu nacisków politycznych wynikających z trwającego konfliktu Rosji z Ukrainą, jak ogłosili czescy urzędnicy.

Ogłoszenie pojawiło się kilka dni po tym, jak praski rząd powiedział, że wszystkie jego partie koalicyjne „jednoznacznie” sprzeciwiały się koncertowi, nazywając go „niewrażliwym”.

Burmistrz Jiri Pospisil powiedział: „Wszystkie strony dostrzegają, że w czasie, gdy wojna (na Ukrainie) trwa i codziennie czytamy w mediach o ofiarach rosyjskich ataków, występowanie tutaj takiej piosenkarki jest nieczułe. w Pradze.”

Lojalność Czech wobec Ukrainy

Luca Bruno/AP Zdjęcie
Rosyjska sopranistka Anna Netrebko odpowiada na pytania przed konferencją prasową „Makbeta” Giuseppe Verdiego w operze La Scala w Mediolanie, 29 listopada 2021 r.

Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze, pierwotnie wybrany na miejsce występu Netrebko 16 października, oraz agencja odpowiedzialna za organizację wydarzenia, Nachtigall Artists Management, wspólnie porozumiały się w sprawie odwołania wydarzenia.

Sopran nie będzie domagał się odszkodowania, potwierdziła agencja organizacyjna.

„Uzgodniliśmy, że ulegniemy naciskom politycznym i że Anna nie będzie domagać się odszkodowania ani od Nachtigall Artists Management, ani od Miejskiego Urzędu Miejskiego” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Nachtigall Artists.

Przez całą wojnę Republika Czeska niezłomnie wspierała Ukrainę, co znalazło odzwierciedlenie w sojuszu praskiej koalicji rządzącej z partiami politycznymi wchodzącymi w skład czeskiego rządu narodowego.

Netrebko pozwał Metropolitan Opera w Nowym Jorku w związku z decyzją o zerwaniu z nią kontaktów w zeszłym roku za odmowę odrzucenia jej poparcia dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Nie spełniając warunków MET dotyczących odrzucenia oficjalnego poparcia dla wojny Władimira Putina na Ukrainie, sopranistka Anna Netrebko wycofała się z nadchodzących koncertów w Met dla „Turandot” Pucciniego w kwietniu i maju, a także dla „Don Carlosa” Verdiego w następnym sezonu” – napisała Opera w zeszłorocznym oświadczeniu.

Jej sezon 2023-24 obejmuje występy z berlińską Staatsoper unter den Linden, Wiedeńską Operą Państwową, mediolańskim Teatro alla Scala i Operą Paryską.