O nas
Kontakt

Prawdziwe życie Terminal: Włoch wyprowadza się z lotniska po 9 miesiącach pobytu

Laura Kowalczyk

A homeless man sleeps near his belongings at the Jorge Newbery international airport, commonly known as Aeroparque, in Buenos Aires, Argentina, Thursday, April 6, 2023.

Personel lotniska stał się dla Arnaldo „jak rodzina”.

Starszy mężczyzna, który od dziewięciu miesięcy mieszkał na lotnisku w Bolonii, otrzymał nowy dom.

Znany jedynie jako Arnaldo, 83-latek zaczął mieszkać na lotnisku, gdy nie było go już stać na czynsz.

Personel Lotnisko Marconi, siódme pod względem wielkości lotnisko we Włoszech, stało się dla niego jak rodzina, zapewniając mu śpiwór, kawę i posiłki. W kiosku na lotnisku wręczono mu także gazetę do codziennego czytania.

Arnaldo może przypominać postać Toma Hanksa z filmu „Terminal”, ale tutaj emeryt utknął raczej z powodu biedy niż biurokracji.

Dlaczego Arnaldo mieszkał na lotnisku?

Pochodzący z włoskiej wyspy Sycylia Arnaldo jest obecnie mieszkańcem Bastiglii w prowincji Modena.

Zeszłego lata okazało się, że nie jest w stanie opłacić czynszu i utrzymuje się wyłącznie z emerytury. Pomimo pomocy lokalnych służb ds. bezdomnych zamieszkał na lotnisku Marconi w Bolonii.

Spał na zewnątrz, twierdząc, że nie chce „być uciążliwym”, ale gdy nadeszła zima, nie było to możliwe. Podszedł do strefy odpraw na lotnisku.

Tam spotkał się z nieoczekiwanym powitaniem. Pracownicy lotniska zaczęli dostarczać mu kawę i jedzenie, a także śpiwór.

Szczęśliwe zakończenie Arnaldo

Dziewięć miesięcy po pobycie Arnaldo na lotnisku władze Bolonii wkroczyły z pomocą.

Podczas gdy starają się znaleźć mu stały dom, przebywa w hotelu, z pewnością o krok wyżej od budynku terminalu lotniska.

Luca Rizzo Nervo, boloński radny ds. opieki społecznej, twierdzi, że Arnaldo przeprowadził się do Bolonii bez kontaktowania się z lokalnymi służbami socjalnymi, ale gdy tylko dowiedziały się, że jego sprawie zaoferowano wsparcie. Radny wyraził ubolewanie, że władze dowiedziały się o jego sprawie dopiero z doniesień mediów i podkreślił znaczenie zwracania się do władz o pomoc w razie potrzeby.