O nas
Kontakt

Prawnik założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda zwraca się do sędziego o odrzucenie zalecanego wyroku 100 lat więzienia

Laura Kowalczyk

Sam Bankman-Fried leaves Manhattan federal court in New York on Feb. 16, 2023

Prawnik założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda zwraca się do sędziego o odrzucenie zalecanego wyroku 100 lat więzienia.

Prawnik Sama Bankmana-Frieda powiedział we wtorek, że sugerowany przez ramię sądu wyrok 100 lat więzienia dla założyciela FTX jest „groteskowy” i „barbarzyński”, a co najwyżej kilka lat za kratami jest odpowiedni w przypadku przestępstw związanych z kryptowalutami co kalifornijczyk wciąż kwestionuje.

W trakcie rozpraw złożonych na kilka minut przed ostatecznym wtorkowym terminem rozprawy w sądzie federalnym na Manhattanie adwokat Marc Mukasey stwierdził, że w raporcie kuratorów sądowych błędnie obliczono federalne wytyczne dotyczące wymiaru kary, aby zalecić karę zaledwie o 10 lat krótszą od maksymalnego potencjalnego wyroku 110 lat.

Rzecznik prokuratorów, który w połowie marca ustosunkuje się do pism sądowych, odmówił komentarza. Mukasey zauważył jednak, że prokuratorzy zgodzili się z zaleceniem 100 lat i twierdzą, że zostało ono poparte dowodami z procesu.

28 marca sędzia Lewis A. Kaplan skazał mężczyznę, który według prokuratorów oszukał inwestorów i klientów na co najmniej 10 miliardów dolarów w firmach, które kontrolował w latach 2017–2022.

Jego platforma transakcyjna FTX była postrzegana przez część branży kryptowalut jako pionierska, zanim zbankrutowała w listopadzie 2022 r., na kilka tygodni przed sprowadzeniem go do Stanów Zjednoczonych z Bahamów na proces.

Podczas listopadowego procesu mężczyzna znany ze swojego swobodnego ubioru i bujnych włosów został skazany za oszustwa i spisek przez ławę przysięgłych, na którą nie miały wpływu zeznania Bankman-Frieda.

Mukasey napisał we wtorek, że urząd kuratora błędnie obliczył federalne wytyczne dotyczące wyroków, aby uzasadnić swoje zalecenie. Właściwy wyrok, powiedział Mukasey, opierałby się na wytycznych, które przewidywałyby maksymalnie od pięciu do 6 i pół roku więzienia.

Kiedy weźmie się pod uwagę działalność charytatywną Bankmana-Frieda i jego zaangażowanie na rzecz innych, odpowiedni wyrok przywróci go „niezwłocznie do produktywnej roli w społeczeństwie” – stwierdził prawnik. Mukasey podpisał 90-stronicowy dokument, nad którym pracowało także czterech innych prawników.

Mukasey powiedział, że urząd kuratora „zaleca, aby Trybunał skazał Sama na 100 lat więzienia. To zalecenie jest groteskowe.” Zaapelował do sędziego, aby odrzucił „barbarzyńską propozycję” dotyczącą „genialnej, złożonej i humanitarnej osoby”, która nie zażywa narkotyków, rzadko pije i dopuściła się przestępstwa po raz pierwszy.

„Sam nie jest „złym geniuszem” przedstawianym w mediach ani chciwym złoczyńcą opisywanym podczas procesu” – napisał Mukasey.

„Sam to 31-letni przestępca, który po raz pierwszy dopuścił się przemocy bez użycia przemocy, do którego w spornym zachowaniu dołączyły co najmniej cztery inne zawinione osoby w sprawie, w której ofiary mają szansę na powrót do zdrowia – zawsze były gotowe do powrotu do zdrowia — sto centów za dolara”.

FTX była niegdyś drugą co do wielkości giełdą kryptowalut na świecie, a Bankman-Fried wydawał się piąć się w górę, kupując reklamy na Super Bowl i poparcie takich gwiazd, jak komik Larry David i rozgrywający supergwiazdy NFL Tom Brady.

Jednak po aresztowaniu sędzia uznał, że komunikaty Bankmana-Frieda stanowią próbę wywarcia wpływu na świadków procesu i został on osadzony w więzieniu przed rozprawą.

Przez ponad pół roku Bankman-Fried mógł mieszkać w domu z rodzicami – obydwoma profesorami szkoły prawniczej Stanford – w Palo Alto w Kalifornii, gdzie dorastał.

Mukasey stwierdził, że medialne przedstawianie Bankmana-Frieda jako obciążonego luksusem miliardera żądnego bogactwa jest błędne i zamieścił cytat ojca swojego klienta, który powiedział: „Dla każdego, kto zna Sama, popularny wizerunek go jako wpływowego biznesmena , poszukujący celebrytów, dyrektor generalny kierujący się chciwością, jest po prostu dziwaczny”.

Mukasey zacytował także matkę Bankman-Frieda, która stwierdziła, że ​​jej syna „dręczyły wyrzuty sumienia, że ​​nie zapobiegł implozji FTX i następującym po niej szkodom. Jest to, jak mi powiedział, pierwsza rzecz, o której myśli, kiedy się budzi, i ostatnia, kiedy kładzie się spać”.

Mukasey napisał, że Bankman-Fried „nie odczuwa przyjemności, szczęścia ani radości, nawet gdy przydarza mu się coś bardzo dobrego” oraz że na studiach zdiagnozowano u niego depresję anhedoniczną i od tego czasu zażywa leki przeciwdepresyjne.

Mukasey napisał, że Bankman-Fried, niezależnie od wyroku, nigdy nie będzie całkowicie wolny.

„Będzie pogardzany przez wielu ludzi, gdziekolwiek się pojawi, przez resztę swojego życia” – powiedział.