O nas
Kontakt

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zawiesza obowiązki publiczne, aby „odzwierciedlić”

Laura Kowalczyk

Spanish Prime Minister Pedro Sanchez and his wife Begona Gomez arrive at 10 Downing Street in London, Dec. 3, 2019. A Spanish judge agreed Wednesday, April 24, 2024.

Sanchez powiedział, że rozważa rezygnację ze stanowiska, ponieważ jego żona Begoña Gómez jest oskarżona o korupcję.

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez zaprzeczył zarzutom korupcji stawianym swojej żonie, ale powiedział, że rozważy rezygnację ze stanowiska po wszczęciu śledztwa sądowego w sprawie oskarżeń prawicowej prawicy, że Begoña Gomez wykorzystała swoje stanowisko do wpływania na transakcje biznesowe.

W liście opublikowanym na swoim koncie X Sánchez oświadczył, że choć zarzuty wobec jego żony są fałszywe, odwołuje swój publiczny program do poniedziałku, kiedy ogłosi, czy będzie kontynuował tę funkcję, czy ustąpi.

„Muszę się zatrzymać i zastanowić” – napisał Sánchez. „Muszę odpowiedzieć na pytanie, czy warto kontynuować, biorąc pod uwagę błoto, jakie prawica i skrajna prawica zrobiła z naszej polityki, czy muszę nadal kierować rządem, czy też zrzec się tego najwyższego zaszczytu”.

Sánchez (52 l.) jest premierem Hiszpanii od 2018 r. Udało mu się w listopadzie utworzyć nowy lewicowy rząd koalicyjny, który rozpocznie kolejną czteroletnią kadencję. Jest jednym z najdłużej urzędujących przywódców socjalistycznych w Europie.

Manos Limpias, czyli „Czyste ręce”, oskarża Gómeza o rzekome wykorzystanie jej stanowiska do wpływania na transakcje biznesowe. Sąd nie udzielił dalszych informacji i stwierdził, że śledztwo jest tajne.

Manos Limpias określa siebie jako związek, ale jego główną działalnością jest prowadzenie spraw sądowych. Wiele z nich zostało powiązanych ze sprawami prawicowymi. Działa jako „oskarżenie ludowe”, co jest osobliwością prawa hiszpańskiego, która pozwala osobom lub podmiotom brać udział w niektórych sprawach karnych, nawet jeśli nie poniosły one bezpośrednio krzywdy ze strony oskarżonego.