O nas
Kontakt

Prokremlowski maestro Walerij Gergijew, dyrektor Teatru Maryjskiego, postawił na czele Bolszoj

Laura Kowalczyk

Prokremlowski maestro Walerij Gergijew, dyrektor Teatru Maryjskiego, postawił na czele Bolszoj

Gergijew, światowej sławy dyrygent, od 35 lat dyrektor Teatru Maryjskiego, jest zdecydowanym zwolennikiem Putina i jego polityki.

W piątek rosyjski rząd mianował Walerego Giergijewa, znanego dyrektora Teatru Maryjskiego w Petersburgu, na stanowisko dyrektora moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Gergiev zastępuje Władimira Urina w Bolszoj. Urin ogłosił w czwartek, że po dziesięciu latach ustąpi ze stanowiska, ale nie wyjaśnił powodów swojej decyzji.

Niektóre rosyjskie media podały, że odejście 76-letniego Urina było związane z problemami zdrowotnymi. Inni spekulowali, że ma to związek z listem wzywającym do zaprzestania działań wojskowych Moskwy na Ukrainie, który on i kilka innych prominentnych osobistości kultury podpisał po tym, jak Kreml wysłał wojska przez granicę w lutym 2022 roku.

Kilku innych reżyserów teatralnych, którzy podpisali list, straciło pracę.

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz pierwszy zasugerował w marcu 2022 roku pomysł objęcia jednym kierownictwem dwóch najważniejszych teatrów w kraju – Bolszoj i Maryjskiego.

Gergiev (70 l.), światowej sławy dyrygent, który od 35 lat jest dyrektorem Teatru Maryjskiego, jest gorącym zwolennikiem Putina i jego polityki.

Tydzień po wysłaniu przez Moskwę wojsk na Ukrainę stracił posadę dyrygenta Orkiestry Filharmonii Monachijskiej, a niektóre inne teatry europejskie również zerwały z nim kontakty w związku z niepotępieniem działań Kremla