O nas
Kontakt

Przegląd kulturalny: Nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Przegląd kulturalny: Nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

TikTok oferuje rekomendacje książek, jeśli chcesz zostać. Festiwale kulturalne są obfite, jeśli chcesz wyjść.

Czas na cotygodniowe podsumowanie kulturalne. Bezpośrednio z biura TylkoGliwice mamy informacje o najlepszych sposobach spędzenia weekendu na dowolnej sztuce, niezależnie od tego, czy jesteś w Berlinie, czy Bratysławie.

Książki

Szukasz czegoś do czytania? TikTok ogłosił zwycięzców pierwszego konkursu #BookTok Awards. Siła TikTok w tworzeniu fanów literatury została dobrze udokumentowana, ale po raz pierwszy platforma mediów społecznościowych przyznała nagrodę brytyjskim i irlandzkim autorom.

Krótka lista została stworzona przez niektóre z największych nazwisk współczesnej literatury, w tym autorów Candice Braithwaite i Elizabeth Day. Następnie ostateczni zwycięzcy zostali wybrani w publicznym głosowaniu na TikTok.

Wielkim zwycięzcą roku został Bolu Babalola, który zabrał do domu gong za BookTok Book of the Year. Powieść Babaloli „Honey & Spice” jest kontynuacją jej antologii „Love in Colour” i jest czarującym romansem osadzonym w afro-karaibskim społeczeństwie brytyjskiego uniwersytetu.

Wśród innych zwycięzców w tym roku znalazła się Holly Jackson, która zdobyła tytuł Autorki Roku za powieść dla młodych dorosłych, a nagrodę Best BookTok Revival otrzymała „Duma i uprzedzenie” Jane Austen.

Sztuka

W tym tygodniu w ratuszu w Amsterdamie otwarto nową wystawę opowiadań ukraińskich dzieci i nastolatków.

Zainicjowany przez Khrystynę Khranovską, organizację pozarządową Port Kultury i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, „Pamiętniki wojenne: niesłyszane głosy ukraińskich dzieci” to wstrząsający wgląd w traumę, z jaką borykają się młodzi ludzie od czasu, gdy Władimir Putin wydał rozkaz inwazji rosyjskiej w lutym 2022.

Krystyna Chranowska
Dzienniki wojenne: niesłyszane głosy ukraińskich dzieci

Ekspozycja prezentowana w ratuszu Amsterdamu od 17 sierpnia do 24 września obejmuje 14 historii opowiedzianych za pomocą środków audiowizualnych, w tym oryginalne pamiętniki i szkice zaangażowanych młodych ludzi.

Teatr

Do końca największego na świecie festiwalu sztuk performatywnych pozostał jeszcze tydzień. Jeśli masz szczęście i masz w zanadrzu wycieczkę do Edinburgh Fringe, koniecznie sprawdź nasze najlepsze typy festiwalu od czasu, gdy go odwiedziliśmy.

Festiwal Muzyczny

W ten weekend rozpoczął się drugi co do wielkości festiwal muzyczny w Belgii. Pukkelpop trwa od 17 do 20 sierpnia i ponownie ma pełen skład. Główną scenę przejmują Billie Eilish, The Killers, Anne-Marie, Years & Years, Limp Bizkit i wielu innych.

Zoltan Balogh/MTI - Fundusz wsparcia usług medialnych i zarządzania aktywami
Amerykańska piosenkarka i autorka tekstów Billie Eilish występuje podczas swojego koncertu na 29. Festiwalu Sziget (Wyspa) na Shipyard Island, Północny Budapeszt, Węgry, wtorek, 15 sierpnia,

W Londynie All Points East jest w ten weekend.

Położony w Victoria Park, All Points East składa się z wielu dziennych wydarzeń, z których każde celebruje inny gatunek muzyczny. Pierwszymi headlinerami są Stormzy ze wsparciem Kehlani i Sampha. Późniejsze daty obejmują Field Day z Aphex Twin i Bonobo, podczas gdy The Strokes, Jungle, Dermot Kennedy i Haim mają swoje własne dni.

Kultura

W Cieza, w pobliżu miasta Murcia na południu Hiszpanii, w tym tygodniu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny El Segura. Trwający do końca sierpnia jest okazją do świętowania różnych tradycji ludowych wraz ze straganami z jedzeniem, uliczną rozrywką i pokazami muzycznymi.

Płótno
Zachód słońca nad Budapesztem

W Budapeszcie na Węgrzech w tym tygodniu odbywa się także bezpłatny festiwal kulturalny. Festiwal TE!Rézváros trwa od 25 do 27 sierpnia na ulicy Podmaniczky i obejmuje spektakle teatralne i operowe oraz lekcje tańca.

Gry wideo

Masz ochotę spędzić weekend na zagubieniu się w świetnej grze? Jesteśmy z Tobą. Naszym najnowszym uzależnieniem od gier jest „Shadow Gambit: The Cursed Crew”, taktyczna gra czasu rzeczywistego wydana na PC, PS5 oraz XBox Series X i S.

W fantastycznej wersji Złotego Wieku Piractwa gracze przejmują kontrolę nad drużyną nieumarłych piratów, próbując ukraść skarb i polować na przeklęte postacie. Całość jest radośnie zaprojektowana i z przyjemnością pochłonie mnóstwo godzin podczas nawigacji i doskonalenia mechanizmów skradania się i walki.