O nas
Kontakt

Rosyjskie badania genetyczne potwierdzają, że przywódca Wagnera Prigożyn zginął w katastrofie lotniczej

Laura Kowalczyk

Rosyjskie badania genetyczne potwierdzają, że przywódca Wagnera Prigożyn zginął w katastrofie lotniczej

Jewgienij Prigożin zginął dwa miesiące po tym, jak wszczął całodniowy bunt przeciwko rosyjskiej armii. Prezydent Władimir Putin potępił to jako „zdradę kraju”. Krótkie powstanie stanowiło największe wyzwanie dla władzy Putina w ciągu jego 23-letnich rządów.

Komitet Śledczy Rosji podał w niedzielę, że potwierdził, że w katastrofie lotniczej zginął założyciel grupy najemników Wagnera Jewgienij Prigożyn.

Rzeczniczka komisji Swietłana Petrenko oświadczyła w oświadczeniu, że badania kryminalistyczne zidentyfikowały wszystkie 10 ciał odnalezionych na miejscu środowej katastrofy, a ustalenia „zgadzają się z manifestem” samolotu.

W oświadczeniu nie podano żadnych szczegółów na temat przyczyn katastrofy.

Władze lotnictwa cywilnego Rosji podały na początku tego tygodnia, że ​​Prigożin wraz z niektórymi z jego najwyższych podwładnych znajduje się na liście pasażerów i członków załogi znajdujących się na pokładzie samolotu.

Prywatny odrzutowiec przewożący Prigożyna i jego świtę rozbił się późnym popołudniem w środę w obwodzie twerskim, na północny zachód od Moskwy, co natychmiast wzbudziło podejrzenia o zabójstwo zorganizowane na najwyższym szczeblu władzy rosyjskiej.

Prigozhin był znany z tego, że dokładał wszelkich starań, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas podróży, w tym namawiając członków Wagnera do zmiany imion i nazwisk na „Evgeny Prigozhin”, więc nie jest jasne, czy rzeczywiście znajduje się na którymś locie – stąd potrzeba testów genetycznych aby potwierdzić, że ciało należy do niego.

Grupa Wagnera stoi na czele rosyjskich działań w wielu krajach poza Europą, zwłaszcza w Afryce. On sam był wieloletnim współpracownikiem Władimira Putina, ale stał się zdeklarowanym publicznym krytykiem niepowodzeń rosyjskiej armii na Ukrainie.

Tego lata na krótko poprowadził gwałtowny bunt przeciwko Kremlowi. Siły Wagnera zajęły rosyjską bazę na granicy z Ukrainą, po czym wyruszyły w kierunku Moskwy, najwyraźniej z zamiarem zdetronizowania ministra obrony Siergieja Szojgu.

Jednak zaledwie kilka godzin po powstaniu osiągnięto porozumienie, na mocy którego Prigożyn i inni członkowie Wagnera opuszczą Rosję i udają się na Białoruś w zamian za wycofanie postawionych im zarzutów karnych.

Od tego czasu Wagner nadal odgrywa kluczową rolę na Ukrainie, podczas gdy Rosja w dalszym ciągu zmaga się z rekrutacją do wojska i masowymi ofiarami.