O nas
Kontakt

Puchar Azji 2023: 6 miesięcy do końca

Laura Kowalczyk

Puchar Azji 2023: 6 miesięcy do końca

Siedem miesięcy odkąd Katar był gospodarzem największych na świecie rozgrywek piłkarskich, kraj ponownie przygotowuje się do organizacji kolejnego ważnego turnieju. We współpracy z Media City Qatar.

Siedem miesięcy odkąd Katar był gospodarzem największych na świecie rozgrywek piłkarskich, kraj ponownie przygotowuje się do organizacji kolejnego ważnego turnieju. Tym razem będzie to święto azjatyckiego futbolu nad Zatoką Perską, ponieważ Katar po raz trzeci gościć będzie Puchar Azji 2023.

Mając sześć miesięcy do rozpoczęcia turnieju, znamy już stadiony, które zostaną użyte, oraz wszystkie 24 drużyny, które będą rywalizować. A ponieważ Katar jest panującym mistrzem po wygraniu ostatniej edycji turnieju w 2019 roku, będą cieszyć się szansą obrony korony na własnym boisku w styczniu.

NA
Losowanie fazy grupowej turnieju

Losowanie, które odbyło się w Doha w maju, pokazało kilka intrygujących grup. Do gospodarzy w grupie A dołączyły Chiny i Liban, a także debiutant Tadżykistan.

Chiny nigdy nie wygrały konkursu, ale dwukrotnie zajmowały drugie miejsce. Ich międzynarodowa reprezentacja po latach zmagań z pandemią Covid-19 znów zaczyna wracać do formy. Zawody pierwotnie miały odbyć się w Chinach w tym roku, ale ze względu na pandemię musiały zostać przeniesione na Bliski Wschód. Ich głównym celem będzie wyjście z fazy grupowej. Tymczasem Tadżykistan zadebiutuje w konkursie po tym, jak został ogłoszony niepodległym państwem zaledwie 30 lat temu.

W grupie B, zwycięzcy z 2015 roku, Australia, będą chcieli nadal tworzyć szczęśliwe wspomnienia w Katarze po tym, jak poruszyli wyobraźnię swojego kraju i serca świata podczas Mistrzostw Świata 2022. Po raz pierwszy w swojej historii wyszli z fazy grupowej i dali ostatecznym zwycięzcom turnieju Argentynie naprawdę konkurencyjny mecz w 1/8 finału, mimo że ostatecznie przegrali 2: 1 z drużyną Lionela Scaloniego w zaciętej walce. Dołączają do nich Uzbekistan, Syria i Indie, które nigdy nie wygrały konkursu i będą chciały wydostać się z konkurencyjnej grupy.

Grupa C obejmuje Iran, który pokonał Walię w fazie grupowej mistrzostw świata, mimo że niewiele brakowało mu do awansu do 1/8 finału, wraz z ZEA, Hongkongiem i Palestyną. Grupa D zawiera drużynę z rekordową liczbą zwycięstw w tych rozgrywkach, Japonię. W dużej mierze przyczynili się do tego, że mistrzostwa świata były turniejem wartym zapamiętania w zeszłym roku, ponieważ odnieśli szokujące zwycięstwa z europejskimi zawodnikami wagi ciężkiej, Niemcami i Hiszpanią.

Oczekuje się, że Korea Południowa Heung-Min Sona wygodnie wyjdzie z grupy E, podczas gdy Arabia Saudyjska, jedyna drużyna, która faktycznie pokonała Argentynę na mistrzostwach świata, zajmuje pierwsze miejsce w grupie F. Ta wygrana była dużym pocieszeniem dla wczesnej reprezentacji kraju. wyjście iz pewnością dał im platformę do budowania na tym turnieju.

NA
Arabia Saudyjska odniosła szokujące zwycięstwo nad Argentyną

W tych grupach jest kilka naprawdę wysokiej jakości drużyn, ale jak wspomniano wcześniej, Katar będzie naprawdę zdesperowany, aby przewodzić w tych rozgrywkach. Staną się pierwszym krajem, który trzykrotnie będzie gospodarzem turnieju, robiąc to już w 1988 i 2011 roku. Ale tym razem dodanie ich stadionów na mistrzostwa świata sprawi, że turniej będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.

Sześć z ośmiu stadionów, na których odbywały się mecze w 2022 roku, zostanie ponownie wykorzystanych do rozgrywek Pucharu Azji; Al Janoub, Al Bayt, Ahmad Bin Ali, Education City, Khalifa International Stadium i Al Thumama. W porównaniu z Mistrzostwami Świata, Lusail Stadium i Stadium 974 zostały zastąpione boiskami Qatar Sports League Jassim bin Hamad i Abdullah bin Khalifa.

Jassim al Jassim, dyrektor operacyjny turnieju, powiedział nam, jak bardzo kraj ten nie może się doczekać, aby wykorzystać swój logistyczny sukces w Pucharze Świata.

„To świetna okazja dla tych, którzy nie mogli pojechać na mistrzostwa świata, aby przyjechać na mistrzostwa Azji. Myślę też, że to świetny czas dla nich, aby się cieszyć, w styczniu, kiedy pogoda będzie niesamowita dla piłki nożnej i jej fanów. Myślę więc, że mamy bardzo wysokie oczekiwania wobec osób przyjeżdżających do Kataru na ten turniej.

Na boisku ich występ na boisku w 2022 roku nie poszedł zgodnie z planem i będą chcieli pokazać, że są znacznie lepsi, niż sugerowały ich wyniki. Ich menedżer na Mistrzostwa Świata, Felix Sanchez z Portugalii, opuścił teraz swoje stanowisko, co oznacza nową erę dla zespołu, gdy rodak Sancheza, Carlos Queiroz, przejął stery.

Jako obecni mistrzowie Azji, na drużynie będzie wywierana presja, aby ponownie wejść głęboko w turniej, więc jakie są ich szanse na podniesienie trofeum po raz drugi z rzędu?

NA
Były menedżer Iranu Carlos Queiroz jest nowym szefem Kataru

„Cóż, od mundialu wiele się zmieniło. To nowy zespół z nowym trenerem, Carlosem Queirozem” – wyjaśnił Aaron Fernandez, ambasador Road to 2022 Katar.

„Queiroz otworzył okno dla wielu młodych graczy, którzy obserwowali rozwój tej drużyny przez lata. Ciekawie będzie więc zobaczyć, jak sobie poradzą i jestem pewien, że sobie poradzą”.

Tak więc wiele oczu ponownie skierowanych jest na Katar, zarówno na boisku, jak i poza nim, przygotowując się do organizacji Pucharu Azji. Zaledwie sześć miesięcy do rozpoczęcia wielkiego turnieju, a Katar będzie mógł powtórzyć udaną organizację mistrzostw świata w 2022 roku.