O nas
Kontakt

W jaki sposób technologia może rzucić światło na nasze ukryte podwodne skarby?

Laura Kowalczyk

W jaki sposób technologia może rzucić światło na nasze ukryte podwodne skarby?

Ocean rozmawia z Fabio Bruno, koordynatorem europejskiego projektu CREAMARE, który wykorzystuje interaktywne technologie multimedialne do ożywienia podwodnego dziedzictwa kulturowego.

Ocean skrywa niezliczone skarby archeologiczne, które na przestrzeni wieków spoczywały na dnie morskim.

Do niedawna tylko wykwalifikowani nurkowie mogli eksplorować te miejsca, ale wraz z pojawieniem się nowych technologii to niezwykłe dziedzictwo jest teraz dostępne dla każdego.

W Isole Tremiti Ocean rozmawiał z Fabio Bruno, profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie w Kalabrii, na temat koordynowanego przez siebie projektu CREAMARE.

„Pod wodą znajduje się skarb kultury składający się z zatopionych miast i starożytnych wraków statków, obejmujących 4000 lat historii.

„Te relikty oferują urzekający wgląd w naszą wspólną przeszłość – cywilizacje, które kiedyś żeglowały po morzach, szlaki handlowe, niefortunne wojny, które się toczyły, i tragiczne wydarzenia, które pozostawiły swój ślad.

Euronews
Fabio Bruno, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Kalabrii, koordynator projektu CREAMARE

„Podwodne dziedzictwo kulturowe jest rozproszone po morzach świata. Morze Śródziemne jest jednym z jego najbogatszych repozytoriów, gdzie spotkanie z takimi historycznymi wrakami jest bardziej osiągalne.

„Żyjąc w harmonii ze środowiskiem morskim, podwodne dziedzictwo kulturowe staje się domem dla mnóstwa gatunków morskich, które je kolonizują i zamieszkują. Nasza misja jest zatem dwojaka: podkreślenie znaczenia ochrony tego wyjątkowego dziedzictwa przy jednoczesnym zachowaniu delikatnego i zagrożonego ekosystemu morskiego.

„Koncentrowaliśmy się na tworzeniu doświadczeń rzeczywistości wirtualnej, umożliwiając ludziom odkrywanie tych cudów za pomocą zestawów słuchawkowych VR i innych narzędzi. Ostatnio zaczęliśmy również opracowywać edukacyjne gry wideo, które pozwalają ludziom ogólnie poznać dziedzictwo kulturowe”.