O nas
Kontakt

Region Denizli w Türkiye to idealne miejsce na przerwę przesiąkniętą historią i wellness

Laura Kowalczyk

GoTürkiye

Turecki region Denizli to raj dla urlopowiczów pasjonujących się historią i wellness.

Na skrzyżowaniu regionów Morza Egejskiego, Środkowej Anatolii i Morza Śródziemnego w Türkiye leży miejsce, w którym historia i dobre samopoczucie łączą się, tworząc idealne wakacje. W tym odcinku prezenterka TylkoGliwice Cinzia Rizzi zwiedza region Denizli, zaczynając od Hierapolis; starożytne uzdrowisko.

Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, zostało założone w II wieku p.n.e. i jest pełne historycznych perełek. Należą do nich Nekropolia z 1200 grobowcami z marmuru i wapienia; teatr rzymski, w którym w przeszłości na walkach mogło brać udział 15 000 widzów; oraz Plutonion, zwany „bramą do piekieł”, uważany za jedno z największych odkryć XX wieku.

Po przeniesieniu się w czasie dzięki tym pomnikom Cinzia odwiedza „trawertyny Pamukkale” – białe tarasy kalcytowe wypełnione wodą bogatą w minerały. Było to miejsce, do którego w czasach klasycznej starożytności ludzie udawali się, aby się leczyć. Tutaj tarasy mają śnieżnobiały kolor, ale zaledwie kilka kilometrów na północ w Karahayıt gorące źródła są bogate w żelazo i sprawiają, że otaczające je skały metamorficzne mają uderzająco czerwony kolor. Odkrywamy tajemnice kąpieli błotnych w Karahayıt i ich zdrowotne właściwości.

Na koniec bierzemy udział w mistrzowskich kursach ceramiki, skupiając się na anatolijskiej formie sztuki, której początki sięgają czasów starożytnych, i rozmawiamy z jednym z artystów, który pomógł zachować to dziedzictwo kulturowe.