O nas
Kontakt

Rekordowy sezon pożarów w Kanadzie: co powoduje pożary i kiedy się skończy?

Laura Kowalczyk

Rekordowy sezon pożarów w Kanadzie: co powoduje pożary i kiedy się skończy?

Co kryje się za pożarami w Kanadzie i czy winne są zmiany klimatyczne?

Cała stolica Terytoriów Północno-Zachodnich Kanady została ewakuowana w czwartek, gdy ekipy strażackie walczyły o opanowanie pożaru.

Ponad 20 000 osób w Yellowknife otrzymało rozkaz opuszczenia miasta, gdy płomienie zbliżyły się do miasta w północnej Kanadzie.

Urzędnicy twierdzą, że ogień może dotrzeć do przedmieść do soboty, jeśli nie będzie deszczu.

To najnowszy rozdział najgorszego sezonu pożarów w historii kraju. Które części Kanady są dotknięte pożarami i co jest przyczyną rekordowych pożarów?

Które części Kanady są dotknięte pożarami?

Tego lata pożary w Kanadzie zwęgliły miliony hektarów i spowodowały zanieczyszczenie powietrza, które wkradło się do Stanów Zjednoczonych, aw niektórych przypadkach dotarło nawet do Europy.

Pożary są powszechne w zachodnich prowincjach Kanady, ale w tym roku wschodnie prowincje Nowej Szkocji, Quebecu i części Ontario również ucierpiały z powodu niekontrolowanych pożarów.

W tym tygodniu uwaga powróciła na zachód, ponieważ pożary płonęły około 16 km na północny zachód od Yellowknife, stolicy rozległych, słabo zaludnionych Terytoriów Północno-Zachodnich.

Pożary mogą dotrzeć na obrzeża miasta do weekendu, powiedział w czwartek kanadyjski oficer informacji przeciwpożarowej, Mike Westwick, dla Canadian Broadcasting Corporation.

Według Canadian Interagency Forest Fire Center, w środę w Kanadzie wybuchły 1054 pożary, w tym 230 na Terytoriach Północno-Zachodnich i 669, które wymknęły się spod kontroli.

Do tej pory w tym roku doszło do 5738 takich pożarów, które strawiły 13,7 miliona hektarów. W Kanadzie zginęło co najmniej czterech strażaków.

Poprzedni rekordowy sezon pożarów miał miejsce w 1989 r., kiedy spłonęło 7,6 miliona hektarów.

Tegoroczne pożary wybuchły pod koniec kwietnia w zachodnich prowincjach Kolumbii Brytyjskiej i Alberty, powodując w szczytowym momencie ewakuację ponad 30 000 osób i tymczasowo wstrzymując produkcję ropy i gazu.

Co się dzieje w Yellowknife?

Mieszkańcy Yellowknife mają czas do południa w piątek na ewakuację na mocy zarządzenia wydanego w środę. Terytoria Północno-Zachodnie, z populacją zaledwie 46 000 osób, mają ograniczoną infrastrukturę, a z miasta do Alberty na południu prowadzi tylko jedna droga.

Tysiące mieszkańców już uciekło z mniejszych społeczności, a Enterprise, wioska w pobliżu granicy z Albertą, została prawie zniszczona przez pożar w niedzielę.

W poście w mediach społecznościowych straż pożarna z Terytoriów Północno-Zachodnich poinformowała, że ​​pożar, który zagrażał Hay River, społeczności liczącej około 3 tys.

REUTERS/Pat Kane
Mieszkańcy Yellowknife opuszczają miasto autostradą nr 3, jedyną autostradą prowadzącą lub wychodzącą ze społeczności, 16 sierpnia 2023 r.

Producent diamentów De Beers powiedział w oświadczeniu, że jego kopalnia Gahcho Kue, położona około 280 km na północny wschód od Yellowknife, nadal działa, chociaż niektórzy pracownicy z okolicznych społeczności zostali ewakuowani.

W maju 2016 r. ogromny pożar zniszczył 10 procent struktur w mieście Fort McMurray, produkującym energię na północy Alberty, zmuszając do ewakuacji 90 000 mieszkańców i zamykając ponad milion baryłek dziennie wydobycia ropy.

W czerwcu 2021 roku spłonęło 90 procent konstrukcji w wiosce Lytton w Kolumbii Brytyjskiej.

Jak pożary w Kanadzie wpływają na jakość powietrza?

Dym z pożarów w tym sezonie sprawił, że powietrze jest niezdrowe do oddychania w Kanadzie i pokosach Stanów Zjednoczonych, wywołując ostrzeżenia i zalecenia, aby ludzie ograniczali czas na zewnątrz lub nosili maski.

W przypadku pożarów, które miały miejsce w tym tygodniu, indeks jakości powietrza kanadyjskiego rządu umieścił Yellowknife i Fort Smith w grupie „bardzo wysokiego ryzyka”, a Winnipeg, stolica Manitoby, położona 1700 km na południowy wschód, w grupie „wysokiego ryzyka”.

Wcześniej w tym sezonie pożarowym władze wydały ostrzeżenia dotyczące jakości powietrza dla stolicy Kanady, Ottawy i finansowej stolicy Toronto. W Stanach Zjednoczonych wydano alerty dotyczące jakości powietrza dla części Środkowego Zachodu, Wschodniego Wybrzeża i Południa, w tym dla Nowego Jorku, Waszyngtonu i Chicago.

BC Wildfire Service / materiały informacyjne za pośrednictwem REUTERS
Dym unosi się z pożaru Crater Creek w pobliżu Keremeos, Kolumbia Brytyjska, Kanada, 15 sierpnia 2023 r.

Jakie są perspektywy pożarów w Kanadzie?

Najnowsze prognozy rządowe wskazują, że w sierpniu i wrześniu w większości Kanady utrzyma się większa niż normalnie aktywność pożarowa.

Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu potencjalny obszar skrajnego ryzyka stanie się nieco mniejszy, obejmując południową Kolumbię Brytyjską, Prerie, część Terytoriów Północno-Zachodnich i zachodnie Ontario, powiedział urzędnik państwowy.

Na większości tego obszaru liczba nowych pożarów będzie się zmniejszać wraz z nadejściem jesieni. Oczekuje się, że duże istniejące pożary będą się nadal palić lub tlić, a nowe problematyczne pożary mogą wystąpić wszędzie, powiedział urzędnik.

Co powoduje pożary w Kanadzie?

Urzędnicy twierdzą, że susza przyczyniła się do liczby i intensywności tegorocznych pożarów, a wysokie temperatury pogarszają sytuację. Znaczna część Kanady doświadczyła nienormalnie suchych – lub gorszych – warunków.

Atlantycka Kanada odnotowała tej zimy niskie opady śniegu, po których nastąpiła wyjątkowo sucha wiosna.

Uważa się, że większość pożarów została przypadkowo spowodowana działalnością człowieka.

Czy zmiany klimatu są winne pożarom w Kanadzie?

Premier Kanady Justin Trudeau w czerwcu przypisał wzrost liczby pożarów zmianom klimatycznym. Ellen Whitman, naukowiec z Kanadyjskiej Służby Leśnej, powiedziała, że ​​trudno jest określić wpływ zmian klimatu na pojedynczy sezon pożarów.

Oczekuje się, że w regionach przybrzeżnych zmiana klimatu przyniesie więcej opadów, co powinno zmniejszyć ryzyko pożaru, ale cieplejsza atmosfera skuteczniej usuwa wilgoć z gleby, co zwiększa ryzyko pożaru.

Powszechne wiosenne pożary w całej Kanadzie są również niezwykłe, a badania pokazują, że sezony pożarów w Ameryce Północnej wydłużają się.