O nas
Kontakt

Rekordowy transport kokainy ukryty w przesyłce ekwadorskich bananów przechwycony w Hiszpanii

Laura Kowalczyk

Rekordowy transport kokainy ukryty w przesyłce ekwadorskich bananów przechwycony w Hiszpanii

Wiele paczek w ponad dziewięciotonowej przesyłce z narkotykami było oznaczonych swastykami i napisem „Hitler”

Hiszpańska policja i służby celne ogłosiły w piątek przejęcie prawie 9,5 tony kokainy z Ekwadoru, uważane za największe w historii kraju.

Zajęcie miało miejsce w środę w porcie Algeciras (na południe Hiszpanii) i stanowi „największy jak dotąd ukryty transport kokainy w Hiszpanii”: 9436 kilogramów, które zostały ukryte w skrzynkach po bananach w chłodzonym kontenerze – podały władze.

Według doniesień organizacja odpowiedzialna za wysyłkę była w stanie wysyłać do Europy 40 kontenerów miesięcznie i „posiadała rozległą sieć handlową umożliwiającą wysyłkę kontenerów z Ekwadoru do Hiszpanii”, korzystając także z portu Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii.

Operacja ta stanowi „bezprecedensowy cios zadany jednej z najważniejszych na świecie organizacji przestępczych zajmujących się dystrybucją kokainy, która była przeznaczona dla głównych siatek przestępczych w Europie” – stwierdzono w komunikacie prasowym, nie identyfikując tej organizacji. Nie zgłoszono żadnych aresztowań.

Na przesyłce wykryto logo ponad 30 europejskich organizacji przestępczych. Wiele paczek było oznaczonych swastykami i napisem „Hitler”, co przypominało przesyłkę kokainy przechwyconą w Peru w drodze do Belgii w maju tego roku.

Władze oświadczyły wówczas, że badają, czy przesyłka ma jakiekolwiek powiązania z europejskimi grupami neonazistowskimi, ale możliwe jest również, że etykiety były po prostu używane jako kod do oznaczenia konkretnych odbiorców.