O nas
Kontakt

Roczna inflacja w strefie euro w sierpniu pozostaje na niezmienionym poziomie 5,3%, co jest nadal dalekie od celu EBC

Laura Kowalczyk

Roczna inflacja w strefie euro w sierpniu pozostaje na niezmienionym poziomie 5,3%, co jest nadal dalekie od celu EBC

Inflacja w 20 krajach stosujących wspólną walutę utrzymała się w sierpniu na stabilnym poziomie 5,3%, wciąż jednak daleko od celu Europejskiego Banku Centralnego wynoszącego 2%.

Bank centralny Niemiec przewiduje, że w bieżącym kwartale gospodarka tego kraju, największa w Europie, ponownie znajdzie się w mniej więcej stagnacji, co pogłębi serię słabych wyników.

© 2023 Bursztyn Baesler/Copyright
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde przygotowuje się do wywiadu przed Jackson Lake Lodge podczas sympozjum gospodarczego w Jackson Hole w Moran, WY.

Niemiecki produkt krajowy brutto w drugim kwartale utrzymywał się na stałym poziomie po spadku w obu dwóch poprzednich kwartałach, gdy kraj zmagał się z wysokimi cenami energii, rosnącymi kosztami pożyczek i słabością Chin, które są kluczowym partnerem handlowym.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował w zeszłym miesiącu, że Niemcy będą jedyną dużą gospodarką świata, która skurczy się w tym roku, nawet przy słabym wzroście gospodarczym na całym świecie w obliczu rosnących stóp procentowych i groźby rosnącej inflacji.