O nas
Kontakt

Rozmowy w sprawie upadku skrajnie prawicowego rządu holenderskiego

Laura Kowalczyk

FILE - Geert Wilders, leader of the Party for Freedom, known as PVV, answers questions to the media 22/11/23.

Potencjalni partnerzy koalicji z Partią Wolności Geerta Wildersa obawiają się jego bardziej ekstremalnych planów antyislamskich.

Rozmowy w sprawie utworzenia skrajnie prawicowego rządu w Holandii dobiegły na razie przedwczesnego końca.

Holandia znajduje się obecnie w zawieszeniu, ponieważ próby zbudowania koalicji politycznej wokół antyislamskiego legislatora Geerta Wildersa utknęły w martwym punkcie.

Partia Wolności Wildersa (PVV) odniosła zwycięstwo w listopadowych wyborach parlamentarnych w kraju dzięki obietnicom wyborczym obejmującym ograniczenie imigracji.

Prowadził rozmowy z przywódcami trzech innych partii na temat utworzenia rządu, który miałby zdecydowaną większość w 150-osobowej izbie niższej holenderskiego parlamentu.

Jednak potencjalni partnerzy koalicji obawiali się jego bardziej ekstremalnych planów antyislamskich.

Wilders próbował ich uspokoić w zeszłym miesiącu, wycofując projekt przepisów obejmujących zakaz meczetów, szkół islamskich i Koranu.

Pomimo ustępstw napięcie osiągnęło punkt kulminacyjny we wtorek wieczorem, gdy jeden z przywódców Pieter Omtzigt opuścił rozmowy koalicyjne.

Omtzigt, lider centrowej partii Nowa Umowa Społeczna, oświadczył w pisemnym oświadczeniu, że jest zszokowany stanem finansów państwa i na razie wycofuje się z rozmów.