O nas
Kontakt

Rynki europejskie rosną, a akcje spółek technologicznych osiągają rekordowe poziomy na Wall Street

Laura Kowalczyk

Trading floor (file photo)

TylkoGliwice Business podsumowuje rozwój rynku w tym tygodniu, podczas gdy inwestorzy analizują tygodniowe zyski i dane ekonomiczne.

W chwili pisania tego tekstu indeksy FTSE 100, francuski CAC 40 i niemiecki Dax rosły po tym, jak Nvidia ogłosiła w tym tygodniu oszałamiające wyniki, co wywołało wzrost innych firm technologicznych, dzięki któremu Wall Street ustanowiła nowy rekord.

Wyniki Nvidii wywołują wzrost cen akcji

Kurs akcji Nvidii podskoczył w czwartek po kolejnym wybuchowym kwartale, wywołując wzrosty w innych spółkach technologicznych, co doprowadziło Wall Street do ustanowienia nowego rekordu.

Producent chipów, który wzrósł o 16,4%, zaobserwował ogromny popyt na swoje półprzewodniki. Jej akcje potroiły się w ciągu ostatniego roku dzięki ponownemu entuzjazmowi inwestorów dla sztucznej inteligencji. Firma Synopsis, zajmująca się produkcją oprogramowania służącego do testowania i opracowywania chipów, wzrosła o 6,9% po podniesieniu prognozy zysków.

Zyskali na popularności także inni producenci chipów i firmy zajmujące się produkcją chipów. Advanced Micro Devices wzrósł o 10,7%, a Lam Research o 4,7%.

Akcje spółek technologicznych były siłą napędową ożywienia na rynku, które rozpoczęło się w październiku. Wysokie zarobki niektórych z największych nazwisk w branży pomagają uzasadnić i wzmocnić te zyski.

Wall Street spodziewa się, że zyski całego indeksu S&P 500 wzrosną w czwartym kwartale o nieco poniżej 4%. Oczekuje się, że sektor usług komunikacyjnych, w tym Alphabet, spółka macierzysta Google, wzrośnie o 45%. Oczekuje się, że firmy z branży informatycznej, w tym Nvidia, wzrosną o 22%.

„W najbliższej przyszłości wzrost cen akcji spółek związanych ze sztuczną inteligencją prawdopodobnie się utrzyma” – powiedziała Solita Marcelli, dyrektor ds. inwestycji na region Ameryk w UBS Global Wealth Management.

Wielkie rynki biznesowe czekają

Prawie 90% spółek z S&P 500 odnotowało zyski. W nadchodzących tygodniach będzie jeszcze kilka wielkich nazwisk, które zostaną ogłoszone, w tym Lowe’s, Dollar Tree i Best Buy.

W tym tygodniu Wall Street skupiła się na zyskach po danych ekonomicznych z poprzedniego tygodnia, które spowodowały załamanie na rynku. Dane o inflacji nadeszły gorętsze, niż oczekiwała Wall Street, a sprzedaż detaliczna spadła bardziej niż oczekiwano. Wzbudziło to obawy co do terminu obniżek stóp procentowych oczekiwanych przez Rezerwę Federalną.

Wall Street obstawia obecnie, że bank centralny zacznie obniżać główną stopę procentową w czerwcu, a nie w marcu.

Inwestorzy będą mogli uzyskać większą jasność na temat inflacji w przyszłym tygodniu, kiedy rząd USA opublikuje swój miesięczny raport na temat konsumpcji i wydatków osobistych, czyli miary preferowanej przez Fed. Fed stara się sprowadzić inflację z powrotem do celu na poziomie 2%. Analitycy oczekują, że raport pokaże, że inflacja w styczniu spowolniła do 2,3%. Osiągnął szczyt na poziomie 7,1% w czerwcu 2022 r.

Rentowności obligacji pozostały stosunkowo stabilne. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła w środę wieczorem z 4,32% do 4,33%.

W handlu energią benchmarkowa amerykańska ropa naftowa straciła 51 centów do 78,10 dolarów za baryłkę. Ropa Brent, międzynarodowy standard, spadła o 40 centów do 82,30 dolarów za baryłkę.

Dolar amerykański notowany był po cenie 150,65 jena japońskiego, co oznacza niewielki wzrost z 150,51 jena. Euro wzrosło z 1,0827 dolara do 1,0831 dolara.

Rynki Azji i Pacyfiku

Tymczasem rynki w Tokio były zamknięte z powodu wakacji, dzień po osiągnięciu rekordowego poziomu.

Opublikowane w środę dane rządowe nie wykazały oznak ożywienia na chińskim rynku nieruchomości, ponieważ ceny nowych domów w najważniejszych miastach spadły w styczniu o 0,4 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, przedłużając tendencję spadkową.

Sektor nieruchomości odpowiada za prawie jedną trzecią działalności gospodarczej Chin, a upadek całego sektora zaważył na wzroście i podważył zaufanie inwestorów i konsumentów.

W pozostałych częściach Azji rynki były przeważnie wyższe.

Australijski indeks S&P/ASX 200 wzrósł o 0,4% do 7 643,60, a seulski Kospi wzrósł o 0,2% do 2 670,40.

W Indiach Sensex zyskał 0,2%, a Bangkok SET spadł o 0,2%.