O nas
Kontakt

Rzadka płyta Beatlesów znaleziona w sklepie charytatywnym została sprzedana za prawie 5000 euro

Laura Kowalczyk

Rare Beatles record found in charity shop sells for nearly €5,000

Wyjątkowe znalezisko w londyńskim sklepie charytatywnym… Ale jakie są najrzadsze i najdroższe albumy Beatlesów?

Niektóre albumy Beatlesów stały się przedmiotami kolekcjonerskimi i nigdy nie wiadomo, gdzie mogą się pojawić. Wiele z nich jest poszukiwanych albumami promocyjnymi, singlami demonstracyjnymi lub cennymi ze względu na błędy drukarskie w tłoczeniach, jak na przykład błąd ortograficzny na albumie „Rubber Soul” z 1965 r., na którym zamiast „Norwegian Wood” znajduje się utwór „Norweigian Wood”.

W niedawnym przypadku wszystko zależy od pierwszego tłoczenia oryginalnego mistrza.

Rzeczywiście, „niezwykle rzadką” płytę winylową Beatlesów znalazła w londyńskim sklepie charytatywnym menadżerka Jaime-Marie Madden, która pracuje w sklepie charytatywnym Cancer Research UK w Enfield w północnym Londynie. Po znalezieniu aktu początkowo sądziła, że ​​jest wart kilkaset funtów.

„Płyta była w dobrym stanie, miała tylko kilka śladów, ale okładka była dość zniszczona i zużyta, z rozcięciem u podstawy, kilkoma zadrapaniami, śladami, oznakami starzenia i plamami” – powiedział Madden. „Na odwrocie było nawet imię i nazwisko”.

Rzadki debiutancki album studyjny „Please Please Me”.
Rzadki debiutancki album studyjny „Please Please Me”.

Po dalszej inspekcji okazało się, że winyl jest pierwszym tłoczeniem oryginalnych mistrzów debiutanckiego albumu studyjnego Fab Four „Please Please Me”, wydanego w 1963 roku. Album zawiera takie hity jak „Love Me Do”, „PS I Love You” i tytułowa piosenka „Please Please Me” zawierają czarną etykietę Parlophone ze złotym tekstem.

Ten szczegół jest ważny, ponieważ w 1963 roku płyty stereo były produkowane jedynie w ograniczonych ilościach. Większość albumów „Please Please Me” wydanych w Wielkiej Brytanii była w wersji monofonicznej. A ta rzadka złota i czarna etykieta znacznie podnosi cenę.

„Na szczęście w Cancer Research UK jesteśmy przeszkoleni w wykrywaniu darowizn, które mogą pomóc w zebraniu większej ilości pieniędzy na badania nad rakiem ratujące życie, więc po zrobieniu kilku zdjęć i przejrzeniu zapisu w Google wiedziałem, że mamy coś wyjątkowego” – dodał Madden.

Znalezisko zostało przetworzone przez internetowy zespół handlowy i wystawione w serwisie eBay z ceną wywoławczą 1499,99 funtów (1755,31 euro), zanim zostało kupione za zwycięską ofertę wynoszącą 4211,89 funtów (4928,33 euro).

Mike Kuklenko, ekspert ds. wyceny płyt winylowych w Harper Field Auctioneers And Valuers, stwierdził: „Please Please Me zespołu The Beatles w tym formacie to niezwykle rzadka płyta i świetny spot autorstwa Jaime-Marie”.

„Zawsze jesteśmy wdzięczni osobom, które przekazują datki na rzecz organizacji charytatywnej i zawsze staramy się jak najlepiej wykorzystać datki” – powiedział Madden. „Wspaniale jest widzieć, że te pieniądze trafiają na tak ważny cel”.

A jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w posiadaniu poszukiwanych płyt Beatlesów, oto trzy ich najcenniejsze płyty LP:

„Wczoraj i dziś” z 1966 roku, okładka „rzeźnika”.

Wczoraj i dziś 1966
Wczoraj i dziś 1966

Ten amerykański album studyjny wydany w 1966 roku jest najbardziej znany ze swojej kontrowersyjnej okładki, dzięki której zyskał przydomek „The Butcher Album”. Przedstawiający Fabrycką Czwórkę w białych fartuchach, otoczony kawałkami mięsa i plastikowymi częściami lalek, George Harrison określił go jako „ostateczny przedmiot kolekcjonerski Beatlesów”. Okładka może wydawać się skromna jak na dzisiejsze standardy, ale jej satyryczny akcent – ​​podobno komentarz na temat wojny w Wietnamie – skłoniła prezesa EMI Records, Sir Josepha Lockwooda, do wycofania albumu w obawie, że zaszkodzi to sprzedaży i zszarganie ich reputacji. Wyciągnięty z półek, jest to przedmiot kolekcjonerski, którego zapieczętowana kopia stereo tego niesławnego albumu została sprzedana w 2016 roku za 125 000 dolarów (115 280 euro).

„To będzie ten dzień” https://www.TylkoGliwice.com/„Mimo całego niebezpieczeństwa” – płyta z 1958 r.

"To będzie ten dzień"/"POMIMO WSZYSTKIEGO NIEBEZPIECZEŃSTWA" 1958
„To będzie ten dzień” https://www.TylkoGliwice.com/„Mimo całego niebezpieczeństwa” 1958

Zanim pojawili się The Beatles, istniał Quarrymen, składający się z Johna, Paula i George'a, bez perkusisty Ringo Starra. Nagrana w 1958 roku była pierwszą komercyjną płytą zespołu. Eksperci szacują, że oryginalna kopia jest warta około 170 000 dolarów (około 157 000 euro).

Pierwsze wydanie „Białego albumu”.

Pierwsze wydanie Białego Albumu
Pierwsze wydanie Białego Albumu

Na szczycie listy znajduje się album The Beatles z 1968 roku, zatytułowany „The White Album”. Każdy z czterech członków zespołu otrzymał po jednym z czterech pierwszych wydań albumu, każde wydanie miało swój własny numer seryjny na okładce, a egzemplarz Ringo Starra (nr 0000001) został sprzedany w 2015 roku za rekordową kwotę 790 000 dolarów (729 000 euro) To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za album wydany komercyjnie. Zatem następnym razem, gdy będziesz szukać rekordów, zwróć uwagę na numery seryjne…