O nas
Kontakt

Rzadka szkocka whisky staje się najdroższą butelką świata za 2,4 miliona euro

Laura Kowalczyk

Rzadka szkocka whisky staje się najdroższą butelką świata za 2,4 miliona euro

Rzadka butelka whisky pobiła rekord najdroższego wina lub spirytusu sprzedanego na aukcji.

Single malt Macallan 1926 to jedna z „najbardziej poszukiwanych” butelek szkockiej whisky na świecie.

Został sprzedany przez Sotheby’s w sobotę (18 listopada) za ponad dwukrotnie wyższą cenę niż szacowana, za rekordową kwotę 2,1 miliona funtów (2,4 miliona euro).

Był to wzrost w stosunku do szacunków wynoszących od 750 000 funtów (857 000 euro) do 1,2 mln funtów (1,3 mln euro).

Whisky Macallan Adami została zabutelkowana w 1986 roku, 60 lat po rozpoczęciu starzenia w beczkach po sherry, wyprodukowano jedynie 40 sztuk, z czego 12 miało etykiety zaprojektowane przez włoskiego malarza Valerio Adami.

Według doniesień 40 butelek nie zostało udostępnionych do zakupu – zamiast tego niektóre z nich zaoferowano najlepszym klientom The Macallan. Ilekroć na przestrzeni lat jakakolwiek butelka była wystawiana na aukcji, osiągano rekordowe wyniki – w 2019 r. podobną butelkę sprzedano za 1,5 mln funtów (1,7 mln euro).

Szef działu alkoholi w Sotheby’s, Jonny Fowle, powiedział, że sprzedaż była „po prostu doniosła dla branży whisky”.

Macallan Adami
Macallan Adami

Sprzedana w sobotę butelka jest pierwszą, która została poddana przez destylarnię renowacji przed wystawieniem na aukcję, która obejmowała wymianę korka i nałożenie świeżego kleju w narożniki etykiet.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak smakuje whisky o wartości ponad 2 milionów euro, mistrzyni whisky Macallan, Kirsteen Campbell, powiedziała, że ​​ma nuty „bogatych ciemnych owoców, kompotu z czarnej wiśni i lepkich daktyli, a następnie intensywnie słodkiego antycznego dębu”.