O nas
Kontakt

Sąd ONZ rozpoczyna rozprawę w sprawie izraelskiej „okupacji” ziemi palestyńskiej

Laura Kowalczyk

The UN

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozpoczął w poniedziałek badanie legalności izraelskiej okupacji gruntów przeznaczonych dla przyszłego państwa palestyńskiego.

W poniedziałek palestyński minister spraw zagranicznych wezwał Sąd Najwyższy ONZ do uznania, że ​​okupacja przez Izrael ziem poszukiwanych dla państwa palestyńskiego jest nielegalna i musi się natychmiast i bezwarunkowo zakończyć.

Zarzut ten pojawił się na początku historycznych przesłuchań przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie legalności 57-letniej okupacji przez Izrael części Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i zaanektowanej wschodniej Jerozolimy.

Sprawa ma miejsce w kontekście wojny Izrael-Hamas. Natychmiast stał się on centralnym punktem dnia – mimo że przesłuchania miały skupiać się na otwartej kontroli Izraela nad terytorium palestyńskim.

Minister spraw zagranicznych Palestyny ​​Riyad al-Maliki powiedział, że stał przed sądem ONZ, „podczas gdy 2,3 miliona Palestyńczyków w Gazie, z czego połowa to dzieci, jest obleganych i bombardowanych, zabijanych i okaleczanych, głodowanych i wysiedlanych”.

„Ponad 3,5 miliona Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, w tym w Jerozolimie, pada ofiarą kolonizacji swojego terytorium i przemocy rasistowskiej, która to umożliwia” – dodał.

Sesja, która ma trwać sześć dni, jest następstwem wniosku Zgromadzenia Ogólnego ONZ o wydanie niewiążącej opinii doradczej w sprawie polityki Izraela na terytoriach okupowanych.

Wydanie opinii sędziom zajmie prawdopodobnie miesiące.

„Organizacja Narodów Zjednoczonych zapisała w swojej Karcie prawo wszystkich narodów do samostanowienia i zobowiązała się uwolnić świat od najpoważniejszych naruszeń tego prawa, a mianowicie kolonializmu i apartheidu” – powiedział al-Maliki.

„Jednak przez dziesięciolecia narodowi palestyńskiemu odmawiano tego prawa i znosił zarówno kolonializm, jak i apartheid”.

Riyad Al-Maliki, minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, centrum, i Riyad Mansour, przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej przy ONZ
Riyad Al-Maliki, minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, centrum, i Riyad Mansour, przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej przy ONZ

Palestyńczycy argumentują, że Izrael, anektując duże połacie okupowanej ziemi, naruszył zakaz podboju terytorialnego i prawo Palestyńczyków do samostanowienia.

Twierdzą, że Izrael narzucił system dyskryminacji rasowej i apartheidu – czemu Izrael zaprzecza.

„Ta okupacja ma charakter aneksji i supremacji” – powiedział al-Maliki.

Zaapelował do sądu o utrzymanie palestyńskiego prawa do samostanowienia i stwierdzenie, „że izraelska okupacja jest nielegalna i musi zakończyć się natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo”.

Po przemówieniu Palestyńczyków przemawiać będzie bezprecedensowa liczba 51 krajów i trzech organizacji międzynarodowych.

Izrael nie ma zabierać głosu podczas przesłuchań, ale może złożyć pisemne oświadczenie.