O nas
Kontakt

Scholz przysięga utrzymać porządek niemieckiego rządu po miesiącach zaciekłości

Laura Kowalczyk

Scholz przysięga utrzymać porządek niemieckiego rządu po miesiącach zaciekłości

Konflikty polityczne sprawiły, że koalicja „sygnalizacja świetlna” jest frustrująco trudna do zarządzania

Kanclerz Niemiec OIaf Scholz nalegał, aby jego rząd koalicyjny szybko rozstrzygnął spór dotyczący świadczeń na dzieci, który zniweczył próby zaprzestania miesięcy szkodliwych konfliktów wewnętrznych.

Centrolewicowy Socjaldemokrata Scholz przewodzi koalicji trzech partii o zasadniczo liberalnym społecznie charakterze. Jednak ich podejście do kwestii gospodarczych i innych jest często sprzeczne, a szczególnie ostre kontrasty występują między dwoma młodszymi partnerami koalicji: ekologiem, tradycyjnie lewicowymi Zielonymi i probiznesowymi Wolnymi Demokratami.

Na początku tego roku oboje pokłócili się długo w sprawie planu wymiany systemów ogrzewania domów na paliwa kopalne, co pomogło obniżyć notowania rządu w sondażach.

Najwyżsi urzędnicy mieli nadzieję, że po wakacyjnej przerwie uda się stworzyć bardziej jednolity wizerunek, ale 16 sierpnia pojawiło się więcej kłopotów, gdy gabinet odbył pierwsze posiedzenie po wakacjach.

Lisa Paus, minister Zielonych ds. rodzin, zablokowała plan przywódcy Wolnych Demokratów i ministra finansów Christiana Lindnera dotyczący ulg podatkowych dla firm, mający pomóc borykającej się z trudnościami niemieckiej gospodarce.

Jej ruch nastąpił po tym, jak przez wiele miesięcy próbowała pozyskać od Lindnera więcej pieniędzy na sfinansowanie rozszerzenia świadczeń na dzieci, do propozycji, którą wielu Wolnych Demokratów odnosi się sceptycznie.

W komentarzach opublikowanych w sobotę w grupie prasowej Mediengruppe Bayern Scholz nalegał, aby rząd „wyjaśnił” plan świadczeń na dzieci „do przyszłego tygodnia” i stwierdził, że „może jedynie ostrzegać przed” dalszymi argumentami publicznymi.

„Powinniśmy bardziej skoncentrować się na podkreślaniu sukcesów pracy rządu i prowadzeniu niezbędnych dyskusji na temat naszych planów wewnętrznie” – dodał Scholz.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Rada Ministrów zatwierdziła znaczną część programu reform społecznych koalicji – plany złagodzenia zasad uzyskiwania obywatelstwa niemieckiego, liberalizacji przepisów dotyczących posiadania i sprzedaży konopi indyjskich oraz ułatwienia osobom transpłciowym, interseksualnym i niebinarnym zmienić płeć i nazwisko w oficjalnych rejestrach.

Gabinet ma się spotkać we wtorek i środę w rządowym pensjonacie pod Berlinem.